Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. III CSK 94/10
1. Z przepisu art. 1714 u.s.m. wynika jedynie to, że żądanie przeniesienia własności musi być zgłoszone w formie pisemnej. Przepis nie zawiera wymogu, aby to pisemne żądanie zgłoszone zostało w jakiś szczególny sposób, w osobnym piśmie, czy na formularzu. Wystarczy zatem, by zostało wyartykułowane pisemnie tak, aby wola nabycia własności została w jasny sposób zakomunikowana spółdzielni.
2. Spór co do powierzchni gruntu będącego przedmiotem użytkowania wieczystego, związanego z prawem własności, nie uzasadnia oddalenia powództwa w całości oznaczającego pozbawienie powoda prawa do nabycia własności domu, którego budowę finansował.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Iwona Koper (przewodniczący) SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (sprawozdawca) SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z powództwa Zbigniewa G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "D." w T. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 13 stycznia 2011 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 30 października 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w K., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w T. wyrokiem z dnia 8 czerwca 2009 r. oddalił powództwo Zbigniewa G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "D." w T. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na jego rzecz własności domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, położonego w T. przy ul. G., wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oznaczonego numerami działek 44/7, 23/8 i 23/72, o łącznej powierzchni 856 m.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty