Postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. IV CSK 284/10
Art. 5 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz. Urz. WE z 2001 r., L 12/1) dotyczy wyłącznie umów o charakterze obligacyjnym. Cech takich nie posiada zaś umowa spółki handlowej oraz stosunek prawny z niej wynikający. Nie można bowiem stwierdzić, jakoby spółka była dłużnikiem akcjonariusza, a akcjonariusz wierzycielem spółki, lub odwrotnie. Nie można także określić, jakie wierzytelności i jakie długi mają oni względem siebie.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)
SSN Marian Kocon (sprawozdawca)
SSN Iwona Koper
Protokolant Katarzyna Jóskowiak
w sprawie z powództwa R. z siedzibą w F. (Dania)
przeciwko S. z siedzibą w N. (Cypr)
o ustalenie zawieszenia wykonywania prawa głosu z akcji,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 stycznia 2011 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od postanowienia Sądu Apelacyjnego w L. z dnia 2 marca 2010 r.,
oddala skargę kasacyjną; zasądza od powódki na rzecz pozwanej 3.600 zł (trzy tysiące sześćset) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 2 marca 2010 r. Sąd Apelacyjny w L. oddalił zażalenie powodowej R. z siedzibą w F., Dania, na postanowienie Sądu Okręgowego w L. z dnia 25 stycznia 2010 r., którym odrzucono pozew skierowany przeciwko S. z siedzibą w N. o ustalenie zawieszenia wykonywania prawa głosu z akcji spółki mającej siedzibę w Polsce, a to z braku jurysdykcji krajowej (art. 1099 § 1 k.p.c.). U podłoża tego rozstrzygnięcia legło stanowisko, że w sprawie zastosowanie znajduje zasada generalna wyrażona w art. 2 ust. 1 Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz. Urz. WE z 2001 r., L 12/1; przekład polski: wyd. specj. Dz. Urz. UE, rozdz. 19, t. 4, s. 42, dalej: „Rozporządzenie"), iż osoba mająca miejsce zamieszkania (siedzibę) na terytorium Państwa Członkowskiego może być pozywana jedynie przed sądy tego Państwa Członkowskiego, a żaden z wyjątków od tej zasady przewidziany w Rozporządzeniu nie zachodzi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty