Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2011 r., sygn. I KZP 5/11
Sprawcą przestępstwa naruszenia miru domowego określonego w art. 193 k.k. może być także właściciel domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Szewczyk (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Michał Laskowski SSN Dariusz Świecki
Protokolant: Łukasz Majewski przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Aleksandra Herzoga
w sprawie pokrzywdzonego Ryszarda M., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 21 lipca 2011 r., przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Rejonowy w K., postanowieniem z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. akt. II Kp 589/10, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
„Czy sprawcą przestępstwa określonego w art. 193 k.k. może być właściciel mieszkania, do którego się wdziera albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza?”
postanowił odmówić podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w K. przedstawione wcześniej zagadnienie prawne przekazał Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia w następującej sytuacji procesowej.
W dniu 25 listopada 2010 r. prokurator Prokuratury Rejonowej w K. zatwierdził postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie wtargnięcia w dniu 19 maja 2010 r. wbrew woli Ryszarda M. do mieszkania przy ul. B. w K. przez Artura M., to jest o przestępstwo z art. 193 k.k. wobec braku znamion czynu zabronionego.
Na powyższe postanowienie zażalenie wniósł pokrzywdzony Ryszard M., który zarzucił między innymi błędną wykładnię art. 193 k.k. polegającą na uznaniu, że sprawcą przestępstwa naruszenia miru domowego nie może być właściciel mieszkania, do którego się wdarł lub na żądanie uprawnionego nie opuścił go.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty