11.01.2011

Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. V KK 133/10

Przepis art. 452 § 2 k.p.k. nie zawiera normy kategorycznej, nakładającej na sąd obowiązek określonego działania, a jedynie normę pozostawiającą do uznania sądu odwoławczego podjęcie określonej czynności, w tym wypadku przeprowadzenie dowodu na rozprawie. W takim razie nie można mówić o naruszeniu, i to rażącym, wspomnianego przepisu, co jest jednym z warunków uwzględnienia kasacji.

Fakt osiągnięcia przez oskarżonego dodatniego bilansu na obrocie np. papierosami, i to w takim stopniu, że ogólny wynik jego działalności byłby pozytywny, nie uchylałby przecież jego odpowiedzialności, gdyby przez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków wyrządził pracodawcy znaczną szkodę majątkową, np. w zakresie obrotu napojami alkoholowymi. Nie negując zatem potrzeby szerszego spojrzenia na działalność oskarżonego i jej skutki finansowe dla spółki „S.” wypada uznać, że w procesie badania jego odpowiedzialności karnej nie jest wykluczone ograniczenie dociekań do dających się wyodrębnić transakcji, ale nie jednostkowych, tylko całokształtu transakcji wynikających z realizacji określonej umowy.

Właściwa ocena zachowania oskarżonego w aspekcie odpowiedzialności karnej, wymaga ustalenia ekonomicznych skutków zawieranych przez niego transakcji handlu alkoholem z „B.” i „A.”, jednak rozpatrywanych nie wycinkowo, ale całościowo.

Z uzasadnienia:

„Grzegorz D. został oskarżony o to, że w okresie od 2003 r. do końca 2004 r. w P., będąc zatrudniony w „S.” sp. z o.o., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, realizując z góry powzięty zamiar, przekraczając udzielone uprawnienia i nie dopełniając powierzonych mu obowiązków, świadomie wprowadzał do systemu komputerowego WAWI nienależne rabaty, a następnie kierował zlecenia na wystawienie faktur VAT celem ukrycia powstałych niezgodności, przez co wyrządził szkodę majątkową w kwocie 4.138.212 zł na szkodę „S.” sp. z o.o. z siedzibą w P., tj. o przestępstwo z art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty