24.08.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2011 r., sygn. IV CSK 602/10

Powództwo z art. 10 u.k.w.h. nie może być traktowane jako uniwersalny instrument służący do weryfikowania wszelkich zdarzeń prawnych dotyczących nieruchomości mających założone księgi wieczyste. Roszczenie, o którym mowa w art. 10 u.k.w.h., to uprawnienie do ustalenia wprost przez sąd istnienia prawa podmiotu tego roszczenia, przedmiotem takiego procesu jest bowiem przede wszystkim, doprowadzenie księgi wieczystej do jej rzeczywistego, aktualnego w dacie orzekania, stanu prawnego. Powód w takim procesie może domagać się wpisania swego prawa, które dotąd nie było wpisane, o ile zostanie dowiedzione, że prawo to ciągle mu przysługuje.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Hubert Wrzeszcz

SSN Anna Kozłowska (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Emila K.

przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych w W., Gminie, Skarbowi Państwa - Staroście, Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - Nadleśnictwu K. i Ministrowi Skarbu Państwa

o ustalenie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 24 sierpnia 2011 r.,

skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Apelacyjnego w G.

z dnia 12 maja 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w G. do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego.

Uzasadnienie

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy, Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 23 grudnia 2009 r. oddalił powództwo Emila K. skierowane przeciwko Gminie, Agencji Nieruchomości Rolnych w W. oraz Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Starostę, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo K. i Ministra Skarbu Państwa o ustalenie nieistnienia przejścia z mocy prawa na własność Skarbu Państwa nieruchomości położonej w S., o powierzchni 61,5691 ha, stanowiącej gospodarstwo rolne należące do Emila K.a, ojca powoda, objętej uprzednio księgą wieczystą S. tom IV karta nr 108 Sądu Grodzkiego w S. U podstaw żądania legło twierdzenie powoda, że Skarb Państwa, wpisany do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości na podstawie przepisów albo dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, albo dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich, nie stał się właścicielem wobec niespełnienia przesłanek nabycia wymaganych tymi przepisami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty