21.09.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 września 2011 r., sygn. I CSK 754/10

Przekazanie w czasie publicznej debaty politycznej informacji nieprawdziwych i niesprawdzonych nie leży w interesie społecznym. Jeżeli informacje powinny być ujawnione, a ich sprawdzenie jest utrudnione lub wymaga działań odpowiednich organów (np. sądu lub prokuratury), konieczne jest przy ich ujawnianiu uczynienie odpowiedniego zastrzeżenia lub wskazania, że chodzi o uzasadnione przypuszczenia mające podstawy w określonych faktach.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogumiła Ustjanicz

SSA Marek Machnij

Protokolant Anna Matura

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Mariusza K.

przeciwko Julii P.

o ochronę dóbr osobistych,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 21 września 2011 r.,

skargi kasacyjnej pozwanej

od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.

z dnia 28 czerwca 2010 r.,

1. uchylił zaskarżony wyrok w punkcie I podpunkt 1, 2 i 4 w części uwzględniającej powództwo o usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych powoda wypowiedziami pozwanej w wywiadzie opublikowanym w tygodniku „P.” w dniu 8 grudnia 2007 r., i w programie T. „K.” w dniu 4 grudnia 2007r., dotyczącymi działań powoda jako Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie posłanki Beaty S. oraz w punkcie III w części oddaląjącej apelację pozwanej we wskazanym wyżej zakresie jak również w zakresie roszczenia majątkowego a także w części orzekającej o kosztach procesu - i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. oddalił skargę kasacyjną w pozostałej części.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W., uwzględniając częściowo powództwo Mariusza K. przeciwko Julii P. o ochronę dóbr osobistych, wyrokiem z dnia 23 listopada 2009 r. nakazał pozwanej zamieszczenie na swój koszt, we wskazanym terminie, w określonej formie, na wskazanych stronach gazet: tygodnika „P.” i dzienników: „G.”, „R.” oraz „D.”, oświadczenia o przeproszeniu powoda za zawarte w wywiadzie udzielonym Jackowi Ż. w tygodniku „P.” nr 49 z dnia 8 grudnia 2007 r. nieprawdziwe twierdzenia dotyczące powoda w związku z wykonywaniem przez niego funkcji Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zarzucające mu podejmowanie z pobudek politycznych, w sprawie dotyczącej ministra Tomasza L., działań niezgodnych z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty