07.12.2011 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. II CSK 105/11

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)

SSN Iwona Koper

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Renaty D. i Dariusza D. przy uczestnictwie Banku - Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. Oddział w P. oraz Spółdzielni Mieszkaniowej "O." w P. o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wraz z wpisem tego prawa oraz wpis hipoteki umownej zwykłej i wpis hipoteki kaucyjnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 grudnia 2011 r., skargi kasacyjnej wnioskodawców od postanowienia Sądu Okręgowego w P. z dnia 22 października 2010 r.,

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 10 marca 2010 r. Sąd Rejonowy w P. oddalił wniosek Renaty D. i Dariusza D. o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 65 w budynku nr 40 na Osiedlu w P. i wpis tego prawa na rzecz wnioskodawców na prawach wspólności ustawowej, oddalił również wniosek o wpis hipoteki umownej zwykłej w kwocie 175 950 zł i hipoteki umownej kaucyjnej do kwoty 19 150,27 zł, obciążających to prawo na rzecz Banku Spółki Akcyjnej z siedzibą w W.

Na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów - zaświadczenia Spółdzielni Mieszkaniowej „O.” w P. z dnia 24 lutego 2010 r. potwierdzającego członkostwo wnioskodawców, umowy sprzedaży z dnia 24 lutego 2010 r. dokumentów wykazujących udzielenie wnioskodawcom kredytu i jego zabezpieczenie oraz oświadczeń wnioskodawców o ustanowieniu hipotek Sąd Rejonowy ustalił, że Małgorzata i Andrzej C. zawarli z wnioskodawcami w dniu 24 lutego 2010 r. umowę sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nr 65 w budynku nr 40 na Osiedlu w P. Z umowy tej wynika, że sprzedawane prawo małżonkowie C. nabyli 12 czerwca 2009 r. od Spółdzielni Mieszkaniowej „O.” w P. w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Na podstawie zaświadczenia wystawionego przez spółdzielnię Sąd ustalił, że lokal znajduje się w budynku położnym na działce, dla której Sąd Rejonowy w P. prowadzi księgę wieczystą. Działka stanowi własność Miasta P., a Spółdzielnia „O.” jest jej użytkownikiem wieczystym od 2002 r. Sąd Rejonowy uznał, że prawo, którego wpisania domagają się wnioskodawcy nie powstało, ponieważ zgodnie z postanowieniem art. 7 ust 2 ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873 - nazywanej dalej ustawą nowelizującą) od dnia wejścia w życie tej ustawy (t.j. od dnia 31 lipca 2007 r.) przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe było dopuszczalne tylko wówczas, gdy jego przedmiotem było spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu położonego w budynku wybudowanym na gruncie, którego spółdzielnia nie była właścicielem albo użytkownikiem wieczystym. W wypadkach, kiedy spółdzielni przysługuje prawo własności gruntu, czy - jak w rozpatrywanym wypadku - prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności wzniesionego na nim budynku, tego rodzaju przekształcenia zakazywał art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej. Mimo uchylenia art. 7 ust. 2 ustawy nowelizującej z dniem 30 grudnia 2009 r. należy go, zdaniem Sądu, stosować do zdarzeń, które miały miejsce w czasie jego obowiązywania. Umowę przekształcenia prawa do lokalu zawartą przez małżonków C. ze Spółdzielnią Sąd Rejonowy uznał za nieważną na podstawie art. 58 § 1 k.c., a w konsekwencji ocenił, że wnioskodawcy nie nabyli prawa wskazanego w umowie sprzedaży, ponieważ takie prawo nie powstało, co oznacza, że nie mogło także stanowić przedmiotu obciążenia hipoteką. W tym stanie rzeczy wniosek o założenie księgi wieczystej i dokonanie wpisów Sąd pierwszej instancji ocenił jako nieuzasadniony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty