Postanowienie SN z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. II KK 118/10
Drugi człon definicji stanu nietrzeźwości, tj. zawartość alkoholu prowadząca do stężenia przekraczającego wartość 0,5‰ odnosi się do sytuacji, gdy wprawdzie w czasie popełnienia czynu zawartość alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu nie przekracza określonych wskaźników, ale prowadzi w konsekwencji do ich przekroczenia.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Sobczak (przewodniczący)
SSN Krzysztof Cesarz
SSN Jarosław Matras (sprawozdawca)
Protokolant Ewa Oziębła
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Lucjana Nowakowskiego,
w sprawie Marka Stanisława K. skazanego z art. 177 § 2 i in. k.k. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r., kasacji, wniesionej przez obrońcę skazanego od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 20 maja 2009 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w P. z dnia 28 stycznia 2009 r.,
oddala kasację a kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego obciąża skazanego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2009 r., Sąd Rejonowy w P., uznał oskarżonego Marka Stanisława K. za winnego tego, że w dniu 17 września 2006 r. w W., gm. B. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości i kierując samochodem osobowym marki Mazda 626 bez uprawnień, na żwirowej nawierzchni drogi nie dostosował prędkości do istniejących warunków drogowych, zjechał na lewą stronę do rowu oraz nie podjął manewru hamowania w momencie utraty panowania nad pojazdem i uderzył w drzewo, w wyniku czego pasażer pojazdu Tomasz P. doznał obrażeń klatki piersiowej z obustronnym rozerwaniem opłucnych ściennych oraz rozerwaniem płata dolnego płuca lewego co skutkowało u wyżej wymienionego wystąpieniem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, tj. przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. i za to na podstawie tych przepisów skazał go na karę 2 lat pozbawienia wolności. Na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres lat 4. Ponadto uznał oskarżonego za winnego tego, że w dniu 17 września 2006 r. w W., gm. B. będąc w stanie nietrzeźwości prowadził samochód osobowy marki Mazda 626 w ruchu lądowym, tj. przestępstwa z art. 178 a § 1 k.k. i za to na podstawie tego przepisu skazał go na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, zaś na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres lat 2. Na podstawie art. 85 k.k. i art. 86 § 1 k.k. orzekł wobec oskarżonego karę łączną w wymiarze 2 lat i 3 miesięcy, a na podstawie art. 90 § 2 k.k. orzekł łączny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty