Wyrok SN z dnia 3 września 2010 r., sygn. I PK 67/10
1. Zmiana oznaczenia strony na podstawie art. 350 k.p.c. jest możliwa wtedy, gdy w sentencji orzeczenia sąd oznaczył stronę niezgodnie z zebranym w sprawie materiałem.
2. Placówka naukowa Polskiej Akademii Nauk, zatrudniająca pracowników, jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 k.p., a tym samym ma zdolność sądową i procesową na podstawie art. 460 § 1 k.p.c.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący) SSN Jerzy Kwaśniewski SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Janusza P. przeciwko C. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 września 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 5 listopada 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w G. wyrokiem z dnia 3 lutego 2006 r. uwzględnił powództwo Janusza P., przywracając go do pracy w pozwanej P. w G. na dotychczasowych warunkach pracy i płacy. W pkt 2 wyroku Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 4.367,33 zł wraz z ustawowymi odsetkami od daty uprawomocnienia się wyroku tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania powoda bez pracy za okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 stycznia 2006 r.
W następstwie rozpoznania apelacji pozwanego wyrokiem z dnia 14 czerwca 2007 r. Sąd Okręgowy w G. uchylił zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G..
Po ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 10 marca 2009 r. przywrócił powoda do pracy w pozwanej P. w W.
Sąd ustalił przy tym następujący stan faktyczny: powód Janusz P. był zatrudniony w Zakładzie Karbochemii P. od dnia 1 lutego 1979 r. początkowo na stanowisku starszego asystenta, adiunkta, kierownika zespołu Z1, adiunkta posiadającego stopień naukowy, doktora habilitowanego, a następnie docenta. Zarządzeniem wewnętrznym nr 6/2001 dyrektora Zakładu Karbochemii P. z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie punktowej oceny osiągnięć naukowych w ZK PAN wprowadzono u pozwanego zasadę punktowej oceny osiągnięć samodzielnych pracowników naukowych zatrudnionych u pozwanego. Ocenę przeprowadzała komisja powołana zarządzeniami wewnętrznymi dyrektora Zakładu nr 1/2001 z dnia 15 stycznia 2001 r. oraz nr 2/2001 z dnia 15 lutego 2001 r. Jako kryterium oceny komisja przyjmowała w zasadzie jedynie wydawane przez ocenianego publikacje, zwłaszcza te z listy filadelfijskiej, gdyż jest to związane z otrzymywaniem środków finansowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty