08.10.2010 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 8 października 2010 r., sygn. II PK 30/10

1. Przepisy Kodeksu handlowego [K.s.h] i Prawa bankowego przewidujące powoływanie członków zarządu spółki akcyjnej (banku) nie są odrębnymi przepisami (w rozumieniu art. 68 § 1 k.p.) upoważniającymi do nawiązywania stosunków pracy z nimi na podstawie powołania.

2. Skoro powódka w drugim półroczu 2007 r. nie świadczyła pracy, ponieważ w okresie wypowiedzenia została zwolniona przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia, to nie może domagać się premii, której „nie wypracowała”, ponieważ nie świadcząc pracy nie przyczyniła się w żadnym stopniu do ewentualnego osiągnięcia w drugim półroczu 2007 r. przez pozwaną Spółkę wyników pozwalających na przyznanie jej premii.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Hajn (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa Ewy J.

przeciwko S. Oddział w Polsce

o premię,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 października 2010 r.,

skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 31 sierpnia 2009 r.,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki Ewy J. na rzecz strony pozwanej S. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce kwotę 1. 350 (tysiąc trzysta piędziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. wyrokiem z 23 września 2008 r., oddalił powództwo Ewy J. przeciwko „C.” Spółce Akcyjnej w W. (obecnie: S. Oddział w Polsce) o wypłatę premii.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę z 1 grudnia 2004 r. na stanowisku prezesa zarządu  Spółki. W umowie o pracę strony określiły miesięczne wynagrodzenie powódki na kwotę 30.000 zł brutto. W punkcie IV. 1 umowy o pracę przewidziano, że na stanowisku powódki przysługuje roczna premia w wysokości maksymalnie dwóch miesięcznych wynagrodzeń brutto. Podstawą do wypłaty premii miało być spełnienie kryteriów, określanych w odrębnym dokumencie, a premia roczna miała być wypłacana w dwóch częściach - pierwsza część wraz z wynagrodzeniem za lipiec, pod warunkiem zrealizowania przynajmniej 50% zakładanych na dany rok kryteriów, druga część wraz z wynagrodzeniem za styczeń. W przypadku, gdy w pierwszym półroczu danego roku pracownik nie zrealizował wyznaczonych kryteriów, przy ustalaniu prawa do drugiej części premii brano pod uwagę wartość wypracowanych przez niego kryteriów w ciągu całego roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty