Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. V CSK 171/10
Aczkolwiek każdy z małżonków może samodzielnie wykonywać zarząd majątkiem wspólnym, to jedynie w zakresie czynności zwykłego zarządu, natomiast do dokonania czynności przekraczających ten zakres, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka (art. 36 § 2 k.r.i.o.p.). Dla odróżnienia czynności zwykłego zarządu majątkiem wspólnym od czynności przekraczających ten zarząd istotne znaczenie mają rozmiar i charakter majątku wspólnego, wysokość zobowiązania zaciągniętego jako czynność zarządu majątkiem wspólnym w stosunku do wartości tego majątku oraz doniosłość czynności z punktu widzenia interesu rodziny i bezpieczeństwa obrotu.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Lech Walentynowicz (przewodniczący), SSN Grzegorz Misiurek, SSA Maria Szulc (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Wernera W.
przy uczestnictwie Joanny W.
o podział majątku wspólnego,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 grudnia 2010 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania Joanny W. od postanowienia Sądu Okręgowego w G. z dnia 24 listopada 2009 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie w punktach pierwszym, drugim i czwartym i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 30 czerwca 2009 r. Sąd Rejonowy w R. w sprawie o podział majątku wspólnego ustalił, że majątek wspólny stron obejmuje prawo własności zabudowanej nieruchomości położonej w K., prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w C. zabudowanej budynkiem stanowiącym odrębną własność, polisę z umowy ubezpieczenia na życie zawartej przez wnioskodawcę z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SA w W., równowartość sprzedanych papierów wartościowych I. SA w W., równowartość sprzedanych udziałów w K. spółce z o.o. w P., równowartość dywidendy w tej spółce i równowartość w zysku za rok 2005 w spółce J. oraz ruchomości, i majątek ten ma łączną wartość 1.680.399,79 złotych. Po ustaleniu równych udziałów przyznał uczestniczce prawo wieczystego użytkowania nieruchomości położonej w C. wraz z prawem odrębnej własności budynku oraz samochód osobowy tj. składniki łącznej wartości 750.100 zł oraz zasądził, po rozliczeniu nakładów dokonanych z majątków odrębnych stron na majątek wspólny, dopłatę w kwocie 93.147,89 złote, natomiast wnioskodawcy przyznał pozostałe składniki majątku wspólnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty