13.10.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 października 2010 r., sygn. I CSK 594/09

W żądaniu pozwu ze skargi pauliańskiej należy wymienić wszystkie wierzytelności, określone w sposób umożliwiający ich identyfikację, z których wywodzone jest żądanie wraz z podaniem ich wysokości. W tak ukształtowanym postępowaniu przedmiotem dowodzenia jest ich istnienie i wymagalność. Powód może ograniczyć żądanie ubezskutecznienia czynności prawnej do części wysokości konkretnej wierzytelności, nie opierać żądania o jej pełną wysokość, jednak pamiętać musi o treści art. 533 k.c. i możliwości zwolnienia się pozwanego z odpowiedzialności. W tym aspekcie wyszczególnienie odrębnie każdej wierzytelności jest istotne, gdyż zwolnienie się z odpowiedzialności dotyczy każdej odrębnej wierzytelności.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący), SSA Jan Kremer (sprawozdawca), SSN Katarzyna Tyczka-Rote

Protokolant Anna Matura

w sprawie z powództwa P. Spółki z o.o. w W.

przeciwko Adamowi P.

o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 października 2010 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 11 lutego 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną; zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 7 200 (siedem tysięcy dwieście) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka „P.” Sp. z o.o. w W. wniosła w dniu 19 czerwca 2006 r. o uznanie za bezskuteczną w stosunku do niej umowy darowizny nieruchomości położonej w W. przy ul. G., dla której Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą. Umową zawartą w dniu 21 czerwca 2001 r. małżonkowie Roman P. i Jolanta Ł. podarowali wyżej wymienioną nieruchomość pozwanemu Adamowi P. Żądanie pozwu, po zmianach dokonanych przed Sądem pierwszej instancji sprecyzowano jako żądanie zgłoszone „dla ochrony wierzytelności w wysokości 900000 zł.”

Pozwany wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 18 stycznia 2008 r. oddalił powództwo.Sąd ustalił, że w dniu 21 czerwca 2001 r. małżonkowie Jolanta Ł. i Roman P. umową zawartą w formie aktu notarialnego darowali małoletniemu synowi Adamowi P. nieruchomość stanowiącą odrębną własność lokalu. Nieruchomość położona jest w W. przy ul. G. i do lokalu tego przynależy udział wynoszący 1174/230007 części we współwłasności budynku i w wieczystym użytkowaniu działki gruntu, na którym posadowiony jest budynek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty