04.11.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. IV CNP 42/10

Skorzystanie z roszczeń wymienionych w art. 8 ustawy o sprzedaży konsumenckiej uzależnione jest od zawiadomienia sprzedawcy o stwierdzeniu niezgodności towaru z umową, w wyznaczonym w art. 9 ust. 1 u.s.k., terminie dwóch miesięcy od tego stwierdzenia. Niedochowanie tego terminu skutkuje wygaśnięciem roszczenia o wprowadzoną ustawą ochronę. Wygaśnięcie uprawnienia odnosi się jedynie do tego konkretnego naruszenia umowy. Nie oznacza natomiast ostatecznej utraty uprawnień kupującego, jeśli w przyszłości zaistnieją nowe zdarzenia, wskazujące na niezgodność towaru z umową. W takich przypadkach bieg dwumiesięcznego terminu rozpoczyna się od stwierdzenia zaistnienia każdego z nich.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Bogumiła Ustjanicz (sprawozdawca)

w sprawie ze skargi powoda

o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku

Sądu Okręgowego w O.

z dnia 13 października 2008 r.,

w sprawie z powództwa Adama K.

przeciwko Andrzejowi G.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 4 listopada 2010 r.,

oddala skargę.

Uzasadnienie

Powód Adam K. domagał się zasądzenia od pozwanego Andrzeja G. kwoty 7108,63 zł, będącej ceną za zakupiony u pozwanego zestaw komputerowy, którego wadliwość stanowiła przyczynę odstąpienia przez niego od umowy, na co pozwany nie wyraził zgody, odmawiając zapłaty.

Sąd Rejonowy w O. wyrokiem z dnia 9 maja 2005 r. oddalił powództwo, przyjmując że powód nie wykazał, że zestaw komputerowy złożony z wybranych przez niego części był niezgodny z umową w chwili wydania go przez sprzedawcę, a nadto odstąpienie od umowy nie może mieć miejsca, jeśli towar jest sprawny i gotowy do użycia, co potwierdzone zostało opinią biegłego. Wybór uprawnienia przyznanego w ramach gwarancji jest wiążący przez cały czas istnienia wady. Ponadto niepoinformowanie sprzedawcy w terminie dwóch miesięcy o stwierdzeniu niezgodności towaru z umową powoduje utratę uprawnień przewidzianych art. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 141, poz. 1176 ze zm., dalej u.s.k.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty