Wyrok SN z dnia 15 października 2010 r., sygn. V CSK 78/10
W świetle art. 441 § 2 k.c. nie jest możliwe przyjęcie tzw. regresu pełnego (tj. obowiązku zwrotu całości świadczenia), co byłoby dopuszczalne na warunkach oznaczonych w art. 441 § 3 k.c.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
SSN Marta Romańska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Ś.
przeciwko Wojciechowi B., Ewie B. i Waldemarowi B.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 15 października 2010 r.,
skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.
z dnia 28 października 2009 r.,
1) uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1 i 2 w części dotyczącej rozstrzygnięcia o roszczeniu skierowanemu przeciwko Ewie B. i Waldemarowi B. i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego;
2) oddala skargę kasacyjną w części dotyczącej rozstrzygnięcia o roszczeniu skierowanemu przeciwko Wojciechowi B.;
3) zasądza od powoda Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Ś. na rzecz Wojciecha B. kwotę 1.800 (tysiąc osiemset) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 października 2010 r., wydanym w uwzględnieniu apelacji pozwanych Wojciecha B. oraz Ewy B. i Waldemara B., Sąd Apelacyjny w W. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Ś. z 4 marca 2009 r. w ten sposób, że oddalił powództwo Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Ś. o zasądzenie kwoty 98.875 zł, dochodzonej jako zwrot odszkodowania wypłaconego przez powoda osobie trzeciej, która poniosła szkodę na skutek bezprawnego działania powoda i pozwanych. Wyrok ten zapadł po ustaleniu, że 23 października 1981 r. małżonkowie Ewa B. i Waldemar B. nabyli prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę nr 93/5, położoną w Ś. przy ul. Z. wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego. Ich prawo zostało ujawnione w księdze wieczystej, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Ś. Następnie, 16 września 1993 r. Ewa B. i Waldemar B. darowali udziały w wysokości po 1/2 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości swoim małoletnim dzieciom: Aleksandrze B. i Wojciechowi B. Notariusz, przed którym została zawarta umowa darowizny złożył wniosek o wpis prawa obdarowanych do księgi wieczystej, jednak mimo ponawiania przez sąd wieczystoksięgowy wezwań, Ewa B. i Waldemar B. nie uiścili opłaty od wniosku, przez co nowi użytkownicy wieczyści nie zostali ujawnieni w księdze wieczystej. W papierowej wersji księgi nie dokonano wzmianki o wniosku o wpis prawa obdarowanych, zaś wzmianka w rejestrze elektronicznym została utracona w czasie transmisji danych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty