15.10.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 15 października 2010 r., sygn. V CSK 74/10

We wniosku wszczynają­cym cywilne postępowanie nieprocesowe jako stronę należy oznaczyć instytucję kre­dytową, nie zaś Oddział tej instytucji w Polsce. To uczestnik jako instytucja kredyto­wa, nie zaś jego Oddział w Polsce jest też wierzycielem wierzytelności, która ma być zabezpieczona hipoteką.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Agnieszki K. i Rafała K.

przy uczestnictwie E. S.A. Spółki Akcyjnej w A. - Oddziału w Polsce w W.

o wpis hipoteki umownej kaucyjnej,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 15 października 2010 r.,

skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w C.

z dnia 15 października 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 25 czerwca 2009 r. Sąd Rejonowy w C. Wydział Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych w K. oddalił wniosek Agnieszki K. i Rafała K. o wpis w dziale IV księgi wieczystej hipoteki umownej kaucyjnej w kwocie 340.000 zł na rzecz E. S.A. Spółki Akcyjnej Oddział w Polsce w W. dla zabezpieczenia wierzytelności kredytowej. Sąd przyjął, że oznaczony we wniosku jako wierzyciel hipoteczny oddział banku zagranicznego utworzony w Polsce nie posiada osobowości prawnej lecz działa w imieniu i na rzecz tego banku. Takiemu oddziałowi nie przysługuje zatem ograniczone prawo rzeczowe jakim jest hipoteka. Skoro wniosek zmierza do dokonania wpisu hipoteki na rzecz wie­rzyciela oznaczonego we wskazany wyżej sposób, to istnieje przeszkoda do wpisu w rozumieniu art. 6269 k.p.c., która uniemożliwiała uwzględnienie wniosku.

Postanowieniem z 15 października 2009 r. Sąd Okręgowy w C. oddalił apelację uczestnika - jak przyjął - E. S.A. Spółki Akcyjnej w A. Oddziału w Polsce w W. od postanowienia Sądu Rejonowego w C. z 25 czerwca 2009 r. Wskazał, że przyjmuje za własne ustalenia Sądu Rejonowego oraz akceptuje ocenę prawną, która zadecydowała o treści rozstrzygnię­cia tego Sądu. Oddział banku zagranicznego działa w Polsce w oparciu o odpowied­nie zezwolenie i przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.; dalej - pr. bank.). Oddział banku nie ma osobowości prawnej, jest wprawdzie upoważniony do dokonywania czynności bankowych, ale nie dokonuje ich we własnym imieniu i na swoją rzecz, lecz w imieniu i na rzecz banku macierzystego. Skoro we wniosku jako wierzyciel wierzytelności zabezpieczanej hipoteką wskazany został oddział banku zagranicznego, to prowadząc badanie wniosku w trybie art. 626 § 2 k.p.c. Sąd Rejonowy zasadnie dostrzegł istnienie przeszkody do dokonania wpisu, a oddalając wniosek postąpił zgodnie z art. 626 k.p.c. Podstawą dla oddalenia apelacji był art. 385 k.p.c.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty