Postanowienie SN z dnia 15 października 2010 r., sygn. V CSK 74/10
We wniosku wszczynającym cywilne postępowanie nieprocesowe jako stronę należy oznaczyć instytucję kredytową, nie zaś Oddział tej instytucji w Polsce. To uczestnik jako instytucja kredytowa, nie zaś jego Oddział w Polsce jest też wierzycielem wierzytelności, która ma być zabezpieczona hipoteką.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski
SSN Marta Romańska (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Agnieszki K. i Rafała K.
przy uczestnictwie E. S.A. Spółki Akcyjnej w A. - Oddziału w Polsce w W.
o wpis hipoteki umownej kaucyjnej,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 15 października 2010 r.,
skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w C.
z dnia 15 października 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 25 czerwca 2009 r. Sąd Rejonowy w C. Wydział Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych w K. oddalił wniosek Agnieszki K. i Rafała K. o wpis w dziale IV księgi wieczystej hipoteki umownej kaucyjnej w kwocie 340.000 zł na rzecz E. S.A. Spółki Akcyjnej Oddział w Polsce w W. dla zabezpieczenia wierzytelności kredytowej. Sąd przyjął, że oznaczony we wniosku jako wierzyciel hipoteczny oddział banku zagranicznego utworzony w Polsce nie posiada osobowości prawnej lecz działa w imieniu i na rzecz tego banku. Takiemu oddziałowi nie przysługuje zatem ograniczone prawo rzeczowe jakim jest hipoteka. Skoro wniosek zmierza do dokonania wpisu hipoteki na rzecz wierzyciela oznaczonego we wskazany wyżej sposób, to istnieje przeszkoda do wpisu w rozumieniu art. 6269 k.p.c., która uniemożliwiała uwzględnienie wniosku.
Postanowieniem z 15 października 2009 r. Sąd Okręgowy w C. oddalił apelację uczestnika - jak przyjął - E. S.A. Spółki Akcyjnej w A. Oddziału w Polsce w W. od postanowienia Sądu Rejonowego w C. z 25 czerwca 2009 r. Wskazał, że przyjmuje za własne ustalenia Sądu Rejonowego oraz akceptuje ocenę prawną, która zadecydowała o treści rozstrzygnięcia tego Sądu. Oddział banku zagranicznego działa w Polsce w oparciu o odpowiednie zezwolenie i przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.; dalej - pr. bank.). Oddział banku nie ma osobowości prawnej, jest wprawdzie upoważniony do dokonywania czynności bankowych, ale nie dokonuje ich we własnym imieniu i na swoją rzecz, lecz w imieniu i na rzecz banku macierzystego. Skoro we wniosku jako wierzyciel wierzytelności zabezpieczanej hipoteką wskazany został oddział banku zagranicznego, to prowadząc badanie wniosku w trybie art. 626 § 2 k.p.c. Sąd Rejonowy zasadnie dostrzegł istnienie przeszkody do dokonania wpisu, a oddalając wniosek postąpił zgodnie z art. 626 k.p.c. Podstawą dla oddalenia apelacji był art. 385 k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty