Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. III CSK 23/10
Przyznanie właścicielowi lokalu w ramach służebności gruntowej uprawnienia do wyłącznego korzystania z ogródka przydomowego na nieruchomości wspólnej położonego pod oknami lokalu mieści się w granicach uprawnień właściciela nieruchomości władnącej przewidzianych w art. 285 § 1 k.c.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Górski (przewodniczący)
SSN Barbara Myszka
SSN Marek Sychowicz (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Konrada N.
przy uczestnictwie Spółki Mieszkaniowej S. sp. z o.o. w K.
i Wspólnoty Mieszkaniowej „M.” w K.
o wpis w księdze wieczystej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 21 lipca 2010 r.,
skargi kasacyjnej uczestnika Spółki Mieszkaniowej S. sp. z o.o. w K.
od postanowienia Sądu Okręgowego w K.
z dnia 27 maja 2009 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 2 marca 2009 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił wniosek Konrada N. o wpis w dziale I księgi wieczystej, prowadzonej dla lokalu mieszkalnego, położonego na parterze w budynku na osiedlu W. A. M. w K. oraz w dziale III księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości wspólnej, służebności gruntowej korzystania z ogródka przydomowego.
Sąd Rejonowy ustalił, że podstawę wpisu stanowi akt notarialny, obejmujący umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego opisanego we wniosku oraz akty ustanowienia służebności i hipotek. Uznał, że ustanowiona służebność wyłącznego korzystania przez właściciela lokalu mieszkalnego z ogródka przydomowego na nieruchomości wspólnej, nie odpowiada ustawowemu typowi służebności gruntowej przewidzianej w art. 285 k.c., a zamknięty katalog ograniczonych praw rzeczowych wyklucza kreowanie innych nowych ich rodzajów. Poza tym służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej, której to cechy nie ma prawo korzystania z ogródka przydomowego. Dla ustanowienia służebności istnieć musi celowość i konieczność jej istnienia przy jednoczesnym braku możliwości osiągnięcia tego celu bez ingerencji w cudze prawo. Ponadto Sąd Rejonowy powołał się na prawo sądu wieczystoksięgowego do badania zgodności z prawem czynności prawnej mającej stanowić podstawę wpisu i ze względu na brak podstawy do dokonania wpisu zgodnie z wnioskiem pominął kwestię ważności uchwały zebrania Wspólnoty Mieszkaniowej „M.” o wyrażenie zgody na ustanowienie przez zarządcę służebności gruntowej korzystania z przydomowego ogródka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty