22.07.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. I CSK 313/09

Przesłankę "pozwolenie na budowę" wymaganą dla stwierdzenia nabycia własności nieruchomości zabudowanej budynkiem spółdzielczym [art. 35 ust. 41 u.s.m.] należy rozumieć jako niedopuszczalność uwłaszczenia tych posiadaczy nieruchomości, którzy dopuścili się samowoli budowlanej.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Irena Gromska-Szuster

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z wniosku Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej M. w W.

przy uczestnictwie Stołecznego W.

o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 22 lipca 2010 r.,

skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego

w W. z dnia 7 lipca 2008 r.,

uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „M.” w W., powołując się na art. 172 k.c., wniosła o stwierdzenie, że w wyniku zasiedzenia nabyła własność  zabudowanej działki położonej w W., przy ul. J., o  pow. 1834 m i ujawnionej w księdze wieczystej, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w W. W toku postępowania wnioskodawczyni zmieniła swoje żądanie w ten sposób, że domagała się stwierdzenia, że nabyła własność tejże działki na podstawie art. 35 ust. 4 ustawy z  15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.  Postanowieniem z dnia 20  grudnia 2007 r., Sąd Rejonowy w  W. tak przekształcony wniosek oddalił, wychodząc z założenia, że nie zostały spełnione przesłanki przewidziane w powyższym przepisie. Chodziłoby tu o  przesłankę „samodzielnego wybudowania budynku”, gdyż inwestorem była Spółdzielnia Pracy „M.” w W., która przekazała wnioskodawczyni budynek już po jego wybudowaniu, oraz o przesłankę w postaci „wybudowania budynku na podstawie pozwolenia na budowę”. Sąd Rejonowy uznał, że nie można wywodzić istnienia tego pozwolenia z treści innych dokumentów, w szczególności z decyzji lokalizacyjnej i decyzji zatwierdzającej projekt budowlany. Z dokonanych przez Sąd Rejonowy ustaleń faktycznych wynika, że Prezydium Rady Narodowej W. pismem z dnia 7 września 1957 r. powiadomiło Spółdzielnię Pracy „M.” o zgodzie na realizowanie budowy bloku mieszkalnego na przedmiotowej nieruchomości. W dniu 10 kwietnia 1958 r. sporządzono natomiast protokół ostatecznego odbioru budynku mieszkalnego. Tydzień później, bo w dniu 17 kwietnia 1958 r. zawarta została umowa, mocą której Spółdzielnia Pracy „M.” scedowała na rzecz Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „M.” wszelkie swoje prawa do spornego budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty