Wyrok SN z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. IV CSK 24/10
Z samego faktu członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej jej członkowie, mający prawo udziału w Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni mają interes prawny we wniesieniu powództwa o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwały podjętej przez Walne Zgromadzenie tej spółdzielni.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Iwona Koper (przewodniczący) SSN Wojciech Katner (sprawozdawca) SSN Bogumiła Ustjanicz
w sprawie z powództwa Zbigniewa P. i Kceni P. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej R. w T. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 lipca 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w G. z dnia 30 czerwca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W pozwie skierowanym przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „R." w T. powodowie Zbigniew P. i Kcenia P. wnieśli o stwierdzenie nieważności uchwały nr 10/2008 Walnego Zgromadzenia Członków pozwanej z dnia 26 kwietnia 2008 r. w sprawie uchwalenia zasad i wysokości wynagrodzeń dla członków Rady Nadzorczej pozwanej. Wyrokiem z dnia 3 marca 2009 r. Sąd Okręgowy w T. oddalił powództwo ze względu na brak sprzeczności zaskarżonej uchwały z przepisami prawa, to znaczy z art. 8 ust. 9, 10, 11, 12 i 13 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), odmawiając także uznania sprzeczności uchwały z postanowieniami statutu pozwanej Spółdzielni ze skutkiem nieważności tej uchwały, ponieważ, zdaniem Sądu, postanowienia statutu nie są przepisami prawa w rozumieniu art. 42 § 2 Prawa spółdzielczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty