18.06.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. V CSK 408/09

Odpowiedzialność podmiotu legitymującego się pozwoleniem wodnoprawnym za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej opiera się na przepisach Pr. wodnego, gdy szkoda jest wynikiem realizacji tego pozwolenia, a więc gdy do jej powstania dochodzi przy prowadzeniu działalności zgodnie z warunkami udzielonego pozwolenia. Natomiast w sytuacji, gdy szkoda jest wynikiem bezprawnego działania (także polegającego na naruszaniu warunków pozwolenia) odpowiedzialność sprawcy opiera się na przepisach kodeksu cywilnego o czynach niedozwolonych.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa Zbigniewa P. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 czerwca 2010 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 19 czerwca 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 grudnia 2008r. Sąd Okręgowy w W. zasądził od pozwanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółki z o.o. w W. na rzecz powoda Zbigniewa P. kwotę 138 915,75 zł z ustawowymi odsetkami, oddalił powództwo w pozostałej części w stosunku do tego pozwanego i w całości w stosunku do Skarbu Państwa - Wojewody i orzekł o kosztach procesu.

Sąd Okręgowy ustalił między innymi, że powód od 1984 r. jest właścicielem nieruchomości rolnej o powierzchni 2,07 ha, której grunt orny o pow. 1,66 ha położony jest na wysokości 118 - 118,30 m n.p.m na terenach oddziaływania piętrzenia wód rzeki Oławy i terenach zalewowych Odry, w obrębie użytkowanym przez pozwane Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na podstawie decyzji wodnoprawnych wydawanych przez Wojewodę, w tym ostatniej z dnia 5 lipca 2001 r. W ramach tej decyzji pozwane Przedsiębiorstwo jest uprawnione do piętrzenia wód na terenie położenia gruntów powoda do 118,50 m n.p.m. oraz zobowiązane zostało między innymi do podjęcia działań mających na celu likwidację ujemnego oddziaływania piętrzenia wód, w tym przeprowadzenia przebudowy i rekultywacji rowów odwodniających grunt powoda, czego nie uczyniło. W latach 1997-2002 piętrzyło wody rzeki Oławy na terenach położenia nieruchomości powoda do poziomu od 117,06 do 147,65m n.p.m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty