Wyrok SN z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. V CSK 433/09
Uznanie rzeczy za odpowiednią [umowa sprzedaży z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego - art. 592 k.c.] zależy - w zasadzie - wyłącznie od niczym nie skrępowanej woli kupującego (jego gustu, upodobania, rozeznania). Celem zastrzeżenia zbadania rzeczy nie jest zapewnienie kupującemu możliwości sprawdzenia jej pod kątem ewentualnych wad. Aprobata rzeczy nie ma bowiem znaczenia dla odpowiedzialności z tytułu rękojmi.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Grzegorz Misiurek (sprawozdawca)
Protokolant Ewa Zawisza
w sprawie z powództwa H.S.L. w M. (Hiszpania) przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno Handlowemu P. Sp. z o.o. w J. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 18 czerwca 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 22 lipca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od pozwanej na rzecz powódki 1800 (tysiąc osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka „H.” S.L. w M. (Hiszpania) domagała się zasądzenia na swoją rzecz od pozwanej Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego „P.” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. kwoty 40.125 euro wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 7 marca 2006 r. i kosztami postępowania.
Sąd Okręgowy w G. nakazem zapłaty wydanym 14 kwietnia 2008 r. w postępowaniu upominawczym nakazał pozwanej, aby zaspokoiła roszczenie powódki w całości wraz z kosztami postępowania, a po rozpoznaniu sprzeciwu pozwanej wyrokiem z dnia 16 marca 2009 r. uwzględnił powództwo w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty