Wyrok SN z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. V CSK 7/10
Zebranie informacji o treści właściwego prawa obcego jest obowiązkiem Sądu, a strona może być w tym zakresie jedynie pomocna i nie mogą wynikać dla niej żadne ujemne skutki procesowe z faktu, że nie zdołała ona przedstawić w tym zakresie stosownych informacji.
Przesłanką zastosowania art. 394 § 3 k.c. jest rozwiązanie umowy przewidującej zapłatę zadatku, a nie odstąpienie od niej przez jedną ze stron, który to sposób ustania stosunku obligacyjnego przewidziano w art. 394 § 1 k.c. O braku podstaw do zastosowania art. 394 § 3 zdanie drugie k.c. przesądza brak ustalenia, aby niewykonanie umowy przedwstępnej nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Lech Walentynowicz (przewodniczący)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz
SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
Protokolant Piotr Malczewski
w sprawie z powództwa W. w N. (Cypr) przeciwko Tadeuszowi S. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 14 lipca 2010 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 29 września 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd pierwszej instancji uwzględnił w całości żądanie powoda zasądzenia od pozwanego kwoty 2.000.000 zł tytułem zwrotu zadatku w podwójnej wysokości w wyniku odstąpienia powoda od umowy przedwstępnej, zawartej dnia 20 czerwca 2007 r. pomiędzy nieuczestniczącym w sporze Jackiem K. a pozwanym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty