08.07.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. II CSK 3/10

Wyrok TK w postaci tzw. wyroku prawotwórczego charakteryzuje się tym, że nie kwestionuje zgodności z Konstytucją konkretnego przepisu ustawy, ale zmierza do wypełnienia istniejącej, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, luki w prawie. Nie powoduje utraty mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu, ale sprawia jedynie, że ustawodawca powinien dokonać stosownej nowelizacji tego przepisu. W konsekwencji taki wyrok nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania przewidzianej w art. 4011 k.p.c.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z powództwa Heleny M. i Bogumiła M. przeciwko K. Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w K. o nakazanie złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 8 lipca 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w S. z dnia 17 czerwca 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Henryka M. i Bogumił . domagali się zobowiązania Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” w K. do złożenia oświadczenia woli w  przedmiocie ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr 21 położonego w budynku przy ul. H. w K. wraz z prawami związanymi i przeniesienia jego własności na rzecz powodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty