Postanowienie SN z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. V CSK 33/10
Kognicja sądu w sprawach wieczystoksięgowych jest ograniczona, jednakże ta regulacja prawna powinna być rozumiana w ten sposób, że w razie konieczności wyjaśnienia dowodowego istotnych okoliczności mających znaczenie dla wpisu lub w razie sporu między uczestnikami właściwy staje się tryb procesowy zainicjowany powództwem z art. 189 k.p.c. bądź z art. 10 u.k.w.h. W aktualnym stanie prawnym sąd wieczystoksięgowy - rozpoznając wniosek o wpis - bada jedynie treść wniosku, treść i formę dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej (art. 6268 § 2 k.p.c.). Nie istnieje obecnie, możliwość uzupełnienia merytorycznych braków wniosku.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Lech Walentynowicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz
SSN Zbigniew Kwaśniewski
w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta O. przy uczestnictwie Christiana S. wpis, o rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 lipca 2010 r.,skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w O.z dnia 17 września 2009 r.,
1) oddala skargę kasacyjną;
2) oddala wniosek uczestnika postępowania o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Na wniosek Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta O., Sąd Rejonowy w O. wpisał do księgi wieczystej Skarb Państwa jako właściciela nieruchomości o powierzchni 0,2288 ha (działki nr 9) położonej w O. przy ul. P. Postanowieniem z dnia 17 września 2009 r. Sąd Okręgowy w O. - uwzględniając apelację uczestnika postępowania Christiana S. - zmienił zaskarżony wpis i oddalił wniosek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty