Postanowienie z dnia 28 października 2009r., sygn. I KZP 17/09
Z woli ustawodawcy, wyrażonej jednoznacznie z chwilą wprowadzenia do treści art. 115 § 13 pkt 3 kk zmiany w określeniu kuratora sądowego, przepis ten stanowi samodzielną, prawną podstawę uznania kuratora sądowego za funkcjonariusza publicznego, natomiast ustawa wskazuje zakres desygnatów tego pojęcia.
Sąd Najwyższy w Warszawie - Izba Karna na posiedzeniu w składzie:
Przewodniczący: SSN Józef Skwierawski (sprawozdawca)
SSN Tomasz Artymiuk
SSN Ewa Strużyna
Protokolant: Łukasz Majewski
przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Beaty Mik
w sprawie Jana P.
po rozpoznaniu, przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Okręgowy w Z., postanowieniem z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. akt II Ka 294/09, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
„Czy przepis art. 115 § 13 kk poprzez zaliczenie do kategorii funkcjonariuszy publicznych kuratora sądowego za takiego funkcjonariusza uważa również kuratora sądowego społecznego.”
postanowił
odmówić podjęcia uchwały.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Z. w uzasadnieniu postanowienia przedstawiającego powyższe zagadnienie prawne prezentuje wątpliwości powstałe w następującej sytuacji procesowej.
Sąd Rejonowy w J. wyrokiem z dnia 6 marca 2009 r. /II K 2/09/ uznał Jana P. za winnego m. in. tego, że w dniu 18 czerwca 2008 r. słowami powszechnie uznanymi za obelżywe znieważył społecznego kuratora sądowego podczas pełnienia obowiązków służbowych, a następnie napluł jej w twarz. Sąd przyjął, że oskarżony dopuścił się przestępstwa określonego w art. 226 § 1 kk i art. 222 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty