26.03.2009

Postanowienie SN z dnia 26 marca 2009 r., sygn. I KZP 2/09

Istnienie przepisów art. 152 k.k., art. 153 k.k. i art. 157a k.k. wyklucza wszelkie wątpliwości co do tego, iż życie i zdrowie ludzkie od chwili poczęcia do śmierci są dobrami chronionymi przez prawo karne, choć o zakresie tej ochrony stanowią normy odrębne w wypadku „człowieka” i „dziecka poczętego”.  

 

Sąd Najwyższy w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SN Wiesław Kozielewicz, Sędzia SN Dariusz Świecki, SSA del. do SN Eugeniusz Wildowicz (sprawozdawca)

Protokolant: Łukasz Majewski

przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Wincentego Grzeszczyka

w sprawie Z. N. i B. M.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu,

przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny we W., postanowieniem z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. akt II AKa 303/08, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy przedmiotem ochrony typów czynów zabronionych z art. 152 par. 1 k.k. i art. 152 par. 2 k.k. obok życia dziecka poczętego jest zdrowie lub życie kobiety w ciąży, a co za tym idzie, czy jest ona osobą pokrzywdzoną wg art. 49 par. 1 k.p.k. i może występować w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.”

postanowił:

odmówić podjęcia uchwały

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej.

Z. N. został oskarżony o to, że w okresie od kwietnia 2003 r. do 9 maja 2003 r. w Ś., rejonu o., nakłaniał ciężarną W.L.do przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, tj. o popełnienie przestępstwa określonego w art. 152 § 2 k.k. B. M. zarzucono popełnienie przestępstwa określonego w art. 152 § 1 k.k. polegającego na tym, że w dniu 9 maja 2003 r. w O., rejonu t., za zgodą ciężarnej W.L. dokonał przerwania jej ciąży z naruszeniem przepisów ustawy.

Sąd Okręgowy we W., wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2007 r., wydanym w sprawie III K 145/06, uniewinnił oskarżonych Z. N. i B. M. od popełnienia zarzucanych im czynów.

Apelację od tego wyroku wniósł pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej W.L.. Zarzucając wyrokowi obrazę przepisów postępowania karnego oraz błąd w ustaleniach faktycznych, wniósł o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty