04.02.2009

Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. V KK 410/08

Obligatoryjne jest orzeczenie li tylko obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 § 1 k.k., o ile - co oczywiste - spełnione są wszystkie pozostałe warunki (skazanie za odpowiednie przestępstwo, istnienie szkody w momencie orzekania, złożenie skutecznego wniosku przez uprawnioną osobę). Nieorzeczenie obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 § 1 k.k., niezależnie od powodu takiego rozstrzygnięcia, nie nakłada na sąd meriti obowiązku orzeczenia nawiązki w oparciu o przepis art. 46 § 2 k.k. Ujęty w art. 46 § 2 k.k. zwrot „może orzec” nie wskazuje na uprawnienie do wyboru środka karnego orzekanego obligatoryjnie, lecz na uprawnienie do orzeczenia lub nieorzeczenia nawiązki zamiast obowiązku naprawienia szkody.

Nie jest więc tak, aby w każdej sytuacji gdy pokrzywdzony złoży wniosek o naprawienie szkody, a właściwy sąd nie nałożył obowiązku naprawienia szkody w oparciu o przepis art. 46 § 1 k.k., to jednocześnie winien wówczas orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę z art. 46 § 2 k.k.

Skoro (…) wysokość szkody majątkowej nie była znana w dacie orzekania, to w zakresie obowiązku naprawienia szkody, orzekanego na podstawie art. 46 § 1 k.k., nie mogło dojść do jej naprawienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty