Wyrok SN z dnia 11 maja 2009 r., sygn. I UK 15/09

Jeśli zadania członka zarządu polegają wyłącznie na wykonywaniu czynności zarządczych, realizowanie tych czynności nie musi automatycznie oznaczać wykonywania ich w reżimie pracowniczym. Członek zarządu spółki kapitałowej może być zatem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale może realizować swoje obowiązki w ramach stosunków o charakterze cywilnoprawnym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania A. N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. z udziałem zainteresowanej G. C. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. o ustalenie podlegania ubezpieczeniu społecznemu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 11 maja 2009 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 18 września 2008 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sądu Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 20 czerwca 2007 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 27 kwietnia 2006 r. odmawiającą objęcia A. N. w okresie od 1 maja 1998 r. do 31 marca 2000 r. ubezpieczeniami społecznymi jako pracownika zatrudnionego w "G. C." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w C.. Sąd Okręgowy ustalił, że A. N. powołany został przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników na stanowisko dyrektora zarządu. W uchwale nr 3 zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na jego zatrudnienie. Ubezpieczony pełnił dwie funkcje - członka zarządu i głównego księgowego. W spółce nie działała rada nadzorcza. Umowa o pracę z ubezpieczonym nie została zawarta na piśmie. Składki na ubezpieczenie pracownicze były odprowadzane. Ubezpieczony wykonywał swoje obowiązki podpisując zaświadczenia, dokumenty dotyczące obliczenia i przekazania składek do organu rentowego za zatrudnionych pracowników, umowy o pracę, umowy o dzieło, listy wynagrodzeń. Sporządził informację dodatkową do bilansu za 2001 r., aneks do umowy zawartej pomiędzy Spółką a Pocztą Polską. Ponadto wykonywał obowiązki głównego księgowego. Mając tak ustalony stan faktyczny Sąd Okręgowy przyjął, że ubezpieczony nie może ponosić negatywnych skutków niedziałania rady nadzorczej w Spółce. Podkreślił, że wymóg reprezentowania spółki przez radę nadzorczą wynikający z art. 203 k.h. nie musi być spełniony w przypadku wykonywania czynności niezwiązanych z zarządzaniem spółką, a niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy o pracę. Podkreślił, że zgromadzenie wspólników miało zamiar zawrzeć z ubezpieczonym umowę o pracę, o czym świadczy treść uchwały, powołującej go na stanowisko dyrektora oraz że praca była faktycznie wykonywana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty