05.03.2009 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 5 marca 2009 r., sygn. II PK 146/08

1. Naruszenie przez pracodawcę ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwią­zywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. Nr 55, poz. 236 ze zm.) nie stanowi narusze­nia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, nawet jeśli spór zbiorowy doty­czy warunków zwolnień grupowych.

2. Niezawarcie porozumienia między pracodawcą a związkami zawodo­wymi w przedmiocie zwolnień grupowych i wszczęcie sporu zbiorowego w sprawie warunków tych zwolnień nie stanowi przeszkody w wydaniu przez pra­codawcę regulaminu na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Przewodniczący SSN Romualda Spyt (sprawozdawca), Sędziowie SN: Zbigniew Korzeniowski, Roman Kuczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 marca 2009 r. sprawy z powództwa Tomasza K. przeciwko O. SA z siedzibą w W. o od­szkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 15 stycznia 2008 r. [...]

I. o d d a l i ł skargę kasacyjną

II. zasądził od powoda na rzecz pozwanej kwotę 900 zł tytułem zwrotu kosz­tów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Spo­łecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2007 r. oddalił powództwo Toma­sza K. skierowane przeciwko O. SA w W. o odszkodowanie. Wyrok ten zapadł w na­stępujących okolicznościach faktycznych.

Powód był zatrudniony w zlikwidowanym Oddziale H.E. w W. - O. SA w W. od 1 kwietnia 1977 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jego praco­dawcą był Oddział H.E. w W., będący jednostką organizacyjną O. SA w W. Uchwałą [...] z dnia 6 kwietnia 2005 r. zarząd O. SA postanowił o postawieniu Oddziału H.E. w stan likwidacji z uwagi na konieczność zwrotu nieruchomości wraz z budynkiem ho­telu przedwojennemu właścicielowi, tj. H.E. SA w W. W uchwale tej zarząd Spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych oraz ustanowił likwidatorem Oddziału H.E. jego dotychczasowego dyrektora. Pismem z dnia 11 kwietnia związki zawodowe zażądały zawarcia umowy zlecenia z negocjatorem do dalszego nego­cjowania pakietu socjalnego. Pismem z dnia 13 kwietnia 2005 r. pracodawca zaprosił związki zawodowe na spotkanie negocjacyjne na dzień 19 kwietnia 2005 r. i powia­domił, że dzień wcześniej zawarta zostanie umowa z negocjatorem.

Pismem z dnia 15 kwietnia 2005 r. pracodawca zawiadomił związki zawodowe oraz Powiatowy Urząd Pracy o wszczęciu procedury zwolnień grupowych w związku z likwidacją Oddziału H.E. Pismo to zawierało informację o liczbie zwalnianych pra­cowników i grupach zawodowych, do których oni należą, przyczynie likwidacji, termi­nie i kolejności dokonywanych zwolnień. W dniu 19 kwietnia 2005 r. odbyło się spo­tkanie pracodawcy (w imieniu którego stawił się zastępca dyrektora Oddziału) ze związkami zawodowymi. Na spotkaniu tym przedstawiono projekt porozumienia w sprawie zwolnień grupowych oraz projekt regulaminu. Kolejne spotkanie negocjacyj­ne w dniu 26 kwietnia 2006 r. nie zakończyło się zawarciem porozumienia. Pismem z dnia 27 kwietnia 2005 r. zarząd O. SA poinformował związki zawodowe, że dotych­czasowe spotkania negocjacyjne dotyczyły porozumienia w sprawie zwolnień grupo­wych, a nie pakietu socjalnego i udostępnił dokumenty żądane przez związki zawo­dowe. W odpowiedzi na to pismo związki zawodowe złożyły propozycję złagodzenia skutków zwolnień, twierdząc, że H.E. może być wydany przedwojennemu właścicie­lowi w trybie art. 23 k.p. Pozwany pismem z dnia 4 maja 2005 r. stwierdził, że nego­cjacje nie dotyczą pakietu socjalnego oraz że nie jest możliwe przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 23k.p., ponieważ zwrot obejmuje jedynie nieruchomości, w tym budynki. Pismem z dnia 9 maja 2005 r. pracodawca poinformował związki zawo­dowe o upływie terminu do zawarcia porozumienia dotyczącego zwolnień grupowych i wyznaczył dodatkowy termin spotkania na dzień 11 maja 2005 r. Związki zawodowe zażądały wyznaczenia spotkania na dzień 13 maja 2005 r. w sprawie pakietu socjal­nego. W kolejnych pismach likwidowany pracodawca i zarząd O. SA podtrzymały swoje stanowisko dotyczące spotkania w dniu 11 maja 2005 r. Na to spotkanie nie stawił się nikt ze związków zawodowych. W dniu 12 maja 2005 r. pracodawca w dro­dze zarządzenia wprowadził regulamin zwolnień grupowych obejmujący regulamin premiowania i przesłał go do związków zawodowych i Powiatowego Urzędu Pracy. Związki zawodowe składały pracodawcy propozycje kolejnych spotkań, lecz do dal­szych negocjacji nie doszło. Pismem z dnia 18 maja 2005 r. pracodawca rozwiązał z powodem umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem i umowa ta rozwią­zała się w dniu 31 sierpnia 2005 r. Do ostatecznej likwidacji pracodawcy i wykreśle­nia go z Krajowego Rejestru Sądowego doszło w dniu 30 września 2005 r. Nieru­chomości wraz z budynkiem hotelu zwrócone zostały w dniu 1 września 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty