07.05.2009 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 7 maja 2009 r., sygn. III BU 5/08

W odniesieniu do szkody polegającej na utracie świadczenia przedemerytalnego uprawdopodobnienie jej wyrządzenia przez wydanie orzeczenia, którego dotyczy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem (art. 4245 § 1 pkt 4 k.p.c.) musi obejmować spełnienie wszystkich przesłanek świadczenia przedemerytalnego, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 maja 2009 r. sprawy z odwołania Lucjana B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w S. o prawo do świadczenia przedemerytalnego, na skutek skargi wnioskodawcy o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 15 kwietnia 2008 r. [...]

skargę odrzucił.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w S. decyzją z dnia 28 czerwca 2007 r. odmówił Lucjanowi B. prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż na wymagane 39 lat zatrudnienia przypadającego na koniec roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy, wykazał tylko 38 lat i 2 miesiące ubezpieczenia.

Wyrokiem z dnia 27 listopada 2007 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach zmienił zaskarżoną odwołaniem Lucjana B. decyzję i ustalił mu prawo do świadczenia przedemerytalnego od dnia 1 maja 2007 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty