Uchwała SN z dnia 19 sierpnia 2009 r., sygn. III CZP 53/09
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jan Górowski (przewodniczący)
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz
SSN Barbara Myszka (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku Henryki T.
przy uczestnictwie Sławomira T.
o podział majątku wspólnego,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 19 sierpnia 2009 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Ł.
postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. akt I Ca 71/09,:
"Czy prawo własności nieruchomości - nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego na podstawie ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz.U. z 1997 r. Nr 123, poz. 781 z późn. zm.) - weszło w skład majątku odrębnego tego z małżonków, do którego majątku odrębnego wchodziło prawo użytkowania wieczystego tejże nieruchomości i prawo własności posadowionych na niej budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności?"
podjął uchwałę:
Prawo własności nieruchomości, nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej w trybie ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz.U. Nr 123, poz. 781), stanowi majątek odrębny tego z małżonków, któremu przed powstaniem wspólności przysługiwało prawo użytkowania wieczystego tej nieruchomości i prawo własności posadowionych na niej budynków (art. 33 pkt 3 k.r.o. w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 stycznia 2005 r.).
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w W. - po rozpoznaniu sprawy z wniosku Henryki T. przy uczestnictwie Sławomira T. o podział majątku wspólnego - postanowieniem z dnia 30 grudnia 2008 r. ustalił, że w skład majątku wspólnego uczestników wchodzą dwie nieruchomości położone w W.: zabudowana o obszarze 0.07.77 ha, położona przy ul. W., objęta księgą wieczystą nr [...] i niezabudowana o obszarze 0.07.34 ha, położona przy ul. R., objęta księgą wieczystą nr [...] i dokonał podziału tego majątku w ten sposób, że obie nieruchomości przyznał na własność uczestnikowi postępowania, ustalił, że uczestnik poczynił wydatki i nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny o wartości 243 952 zł i zasądził od niego na rzecz wnioskodawczyni tytułem spłaty kwotę 81 604 zł. Istotne elementy stanu faktycznego przyjętego za podstawę orzeczenia przedstawiały się następująco.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty