02.12.2008

Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. II KK 221/08

Do znamion przywłaszczenia określonego w art. 284 k.k. nie należy zabór rzeczy ruchomej, lecz włączenie do majątku sprawcy legalnie posiadanej cudzej rzeczy (lub prawa majątkowego).

Przywłaszczeniem w rozumieniu przywołanego przepisu art. 284 § 1 k.k. jest tylko bezprawne, z wyłączeniem osoby uprawnionej, rozporządzenie rzeczą ruchomą albo prawem majątkowym znajdującymi się w posiadaniu sprawcy, przez włączenie jej do swojego majątku i powiększenie w ten sposób swego stanu posiadania lub stanu posiadania innej osoby albo wykonywanie w inny sposób w stosunku do nich uprawnień właścicielskich, bądź też ich przeznaczenie na cel inny niż przekazanie właścicielowi.

Z uzasadnienia:

„Wyrokiem z dnia 20 września 2007 r. Sąd Rejonowy w M. uniewinnił E. P. od popełnienia zarzucanego jej czynu polegającego na tym, że: w dniu 28 sierpnia 2003 r. w S. oraz w H. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami, wykorzystując niezgodność wpisów w księdze wieczystej ze stanem prawnym, przywłaszczyła sobie prawo własności ˝ części nieruchomości położonej w S. o wartości 70.000 zł w ten sposób, że wiedząc, iż A. i M. B. nie są właścicielami przedmiotowego prawa, nabyła je od nich, działając w ten sposób na szkodę właścicieli nieruchomości: H. S., M. S., P. S. i J. O., to jest czynu z art. 284 § 1 k.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty