Wyrok SN z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. I PK 79/08
1. Szkołę obarcza ryzyko niedochowania procedury współdziałania z zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową, jeżeli w postępowaniu sądowym okaże się, że nauczyciel z tytułu członkostwa w tej organizacji związkowej jest przez nią reprezentowany w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy.
2. W razie wystąpienia okoliczności opisanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), dyrektor szkoły może rozwiązać każdy nauczycielski stosunek pracy, bez względu na podstawę prawną jego nawiązania, a więc także umowny stosunek pracy.
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn, Sędziowie: SN Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Halina Kiryło.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 listopada 2008 r. sprawy z powództwa Małgorzaty L. przeciwko Zespołowi Szkół Ponad-gimnazjalnych [...] w K. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 13 grudnia 2007 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach wyrokiem z dnia 13 grudnia 2007 r. oddalił apelację powódki Małgorzaty L. od wyroku Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia 13 września 2007 r. oddalającego powództwo przeciwko Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych [...] w K. o przywrócenie do pracy.
W sprawie tej ustalono, że powódka w 1981 r. ukończyła Politechnikę Ś. w K. w zakresie technologii i organizacji budownictwa i w dniu 1 września 1989 r. została zatrudniona w Zespole Szkół Budowlanych KBM [...] w K. na stanowisku nauczyciela. W dniu 27 września 2000 r. powódka uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W związku z rozwiązaniem Zespołu Szkół Budowlanych [...] w K. z dniem 1 września 2002 r. stała się pracownikiem powołanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych [...] w K., który składał się wówczas z trzech szkół: Zasadniczej Szkoły Zawodowej [...], Liceum Ogólnokształcącego [...] i Liceum Profilowanego [...], które z rokiem 2007 zakończyło funkcjonowanie oraz Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych, w którym od trzech lat nie było naboru. Powódka uczyła przedmiotów zawodowych budowlanych. W okresie od 1 września 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. powódka przebywała na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia. W arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2007/2008 przewidziano 25,16 godzin przedmiotów budowlanych i przeznaczono je w wymiarze odpowiednio: dla Renaty B. -17,6 godzin, dla Julity J. - 2 godzin i Krystyny St. - 6 godzin. Julita J. i Krystyna S. są nauczycielami dyplomowanymi, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu informatyki i nauczają tego przedmiotu, a mogą także uczyć przedmiotów budowlanych. Renata B. z dniem 31 maja 2007 r. ukończyła staż na nauczyciela dyplomowanego i u pozwanego jest zatrudniona dłużej niż powódka. Dla powódki w roku 2007 nie przewidziano żadnych godzin dydaktycznych z uwagi na ich brak. W dniu 8 maja 2007 r. powódka została poinformowana przez pozwanego pracodawcę, że w związku ze zmianami organizacyjnymi w szkole od 1 września 2007 r. nie ma możliwości jej dalszego zatrudniania w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych budowlanych. Jednocześnie pozwany zobowiązał ją do złożenia do dnia 18 maja 2007 r. wniosku o przeniesienie w stan nieczynny lub o rozwiązanie stosunku pracy. W odpowiedzi powódka w dniu 11 maja 2007 r. oświadczyła, że w związku z jej pobytem do dnia 30 czerwca 2007 r. na urlopie dla poratowania zdrowia nie jest możliwe składanie przez nią w zakreślonym terminie wniosków dotyczących jej dalszego zatrudnienia. Pismem z dnia 21 maja 2007 r. dyrektor pozwanej placówki poinformował powódkę o dopuszczalności rozwiązania z nią stosunku pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm) w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, a następnie osobnym pismem w tym samym dniu rozwiązał z nią stosunek pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, tj. z dniem 31 sierpnia 2007 r., wobec niezłożenia przez powódkę wniosku o przeniesienie jej w stan nieczynny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty