24.06.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2008 r., sygn. I PK 298/07

Przyznanie renty rodzinnej wypadkowej z ubezpieczenia społecznego nie przesądza o zasadności roszczeń uzupełniających na podstawie Kodeksu cy­wilnego.

 

Przewodniczący SSN Romualda Spyt,

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Roman Kuczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 czerwca 2008 r. sprawy z powództwa Krystyny K. przeciwko K. Holdingowi Węglowemu SA Kopalni Węgla Kamiennego „W.” w K. o rentę wyrównawczą, na skutek skargi kasa­cyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 29 maja 2007 r.[...]

oddalił skargę kasacyjną.

 

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyrokiem z 10 stycznia 2007 r. [...] oddalił powództwo Krystyny K. przeciwko K. Holdingowi Węglowemu SA Kopalni Węgla Kamiennego „W.” w K. o rentę wyrównawczą. Po­wódka domagała się zasądzenia od pozwanego renty wyrównawczej w wysokości 1.200 zł miesięcznie wraz z ustawowymi odsetkami od 9 lutego 1996 r. Swoje rosz­czenie uzasadniała tym, że jej mąż Bogdan K. - zatrudniony przez pozwanego - zmarł 22 lutego 1996 r. w związku z wypadkiem przy pracy, jaki wydarzył się 9 lutego 1996 r. ZUS przyznał powódce rentę rodzinną wypadkową dopiero od 2000 r. Żądana przez powódkę kwota stanowiła różnicę pomiędzy rentą rodzinną, następnie rentą rodzinną wypadkową, a hipotetycznymi zarobkami męża powódki w spornym okresie.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa podnosząc, że roszczenie za okres do 21 lipca 2000 r. uległo przedawnieniu. Odnośnie do roszczeń za dalszy okres po­zwany zakwestionował swoją cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą za skutki wypadku przy pracy męża powódki, ponieważ został on dopuszczony do pracy na podstawie aktualnych badań pracowniczych, przeprowadzonych przez niezależnego lekarza i to on powinien ponosić odpowiedzialność za wypadek męża powódki. Po­zwany nie może więc odpowiadać na zasadzie art. 435 k.c. Nie można mu również przypisać odpowiedzialności za wypadek na zasadzie art. 415 k.c. z uwagi na brak zawinienia po jego stronie oraz brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powierzeniem Bogdanowi K., w oparciu o aktualne badania lekarskie, określonej pracy a jego zgonem. Brak takiego związku przyczynowo-skutkowego wyklucza odpowiedzialność pozwanego w zakresie określonym w art. 446 § 2 k.c. 

  
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty