09.07.2008 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 9 lipca 2008 r., sygn. I PK 2/08

Wynikający z art. 100 § 2 pkt 6 k.p. obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy obejmuje również powstrzymywanie się poza miejscem i czasem pracy od takich zachowań, które wywołują lub potęgują wzajemnie negatywny stosunek współpracowników i konflikty w środowisku pracy na tle przynależności do różnych działających u pracodawcy orga­nizacji związkowych.

 

Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca),

Sędziowie SN: Zbigniew Hajn,

Józef Iwulski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 lipca 2008 r. sprawy z powództwa Jarosława B. przeciwko P. SA. w B. o przywrócenie do pracy oraz zapłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 19 lipca 2007 r. [...]

I. oddalił skargę kasacyjną,

II. zasądził od Jarosława B. na rzecz P. SA w B. kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

 

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2007 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Białymstoku zasądził od pozwanego P. SA w B. na rzecz Jarosława B. kwotę 3.854,40 zł i oddalił powództwo w części dotyczącej żądania przywrócenia do pracy. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Powód był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, ostatnio na stanowi­sku pracownika produkcji przetwórczej. W 2004 r. został wybrany na członka Komisji Międzyzakładowej Związku Zawodowego „Solidarność 80" na kadencję 2004-2008, o czym pozwana Spółka została powiadomiona. W dniu 11 marca 2005 r. pracownik strony pozwanej, Włodzimierz G. został pobity przez powoda poza zakładem pracy. W trakcie zdarzenia powód kierował również groźby karalne wobec pokrzywdzonego i drugiego pracownika pozwanej Spółki, Mikołaja P. O powyższym zdarzeniu poszko­dowani pracownicy poinformowali stronę pozwaną pismami z dnia 14 marca 2005 r. W dniu 30 marca 2005 r. pracodawca rozwiązał z powodem umowę o pracę z za­chowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano „naruszenie w sposób rażący zasad współżycia społecznego" z powoła-niem się na zdarzenie z dnia 11 marca 2005 r. oraz wskazaniem, że strona pozwana nie widzi możliwości dalszego zatrudniania powoda z uwagi na to, iż jego postępowanie w sposób oczywisty i rażący godzi w porządek i atmosferę w miejscu pracy, zasady współżycia społecznego w zakładzie pracy, w tym w bezpieczeństwo zatrud­nionych w nim pracowników wykonujących pracę głównie przy pomocy noży. Wyro­kiem Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 21 listopada 2005 r. [...] powód został uznany winnym tego, że: 1) w dniu 11 marca 2005 r. w B. przy ul. S., koło restauracji „G.” wspólnie i w porozumieniu z nieustalonymi osobami dokonał pobicia Włodzimierza G. w ten sposób, że uderzali go pięściami w twarz i kopali nogami powodując obrażenia w postaci pęknięcia kości nosa, podbiegnięć krwawych grzbietu nosa, rany tłuczonej podbródka, podbiegnięcia krwawego wargi górnej i uszkodzenia kła szczęki, które naruszyły czynności narządu ciała pokrzywdzonego na czas poniżej 7 dni - to jest popełnienia czynu z art. 158 § 1 k.k.; 2) tego samego dnia w tym samym miejscu groził Włodzimierzowi G. pobiciem i spowodowaniem obrażeń ciała, przy czym groźby te wzbudziły w pokrzywdzonym uzasadnioną obawę ich spełnienia - to jest popełnienia czynu z art. 190 § 1 k.k.; 3) tego samego dnia w tym samym miejscu groził Mikołajowi P. za pośrednictwem Włodzimierza G., wypowiadając słowa zawierające w swojej treści groźbę zabójstwa, co wzbudziło w pokrzywdzonym uzasadnioną obawę jej spełnienia - to jest popełnienia czynu z art. 190 § 1 k.k. Za czyny te orzeczono wobec powoda karę pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy z wa­runkowym zawieszeniem jej wykonania oraz grzywny w wymiarze 100 stawek dzien­nych. Wyrok ten został utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 16 lutego 2006 r.

  
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty