11.12.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. II CSK 371/08

Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami, którzy pozostawali we wspólności ustawowej lub umownej, z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa jest dopuszczalne w zasadzie tylko wtedy, gdy z powodu separacji faktycznej (życia w rozłączeniu) niemożliwe było już w tym dniu ich współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym.

 

Sędzia SN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz

Sędzia SN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Stanisława P. przeciwko Renacie P. o ustalenie rozdzielności majątkowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 grudnia 2008 r. skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z dnia 11 marca 2008 r.

oddalił skargę kasacyjną.

 

Uzasadnienie

Stanisław P. pozwem z dnia 2 lutego 2007 r. wniósł o ustanowienie z dniem 1 stycznia 2005 r. rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 5 grudnia 2007 r. orzekł zgodnie z żądaniem pozwu, ustalając, że Stanisław P. i Renata P. byli małżeństwem od dnia 5 lutego 1983 r. Renata P. w dniu 14 stycznia 2005 r. złożyła pozew o rozwód, twierdząc, że ustały wszystkie więzi łączące małżonków. Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2007 r. Sąd Okręgowy rozwiązał małżeństwo stron bez orzekania o winie, powierzając Stanisławowi P. wykonywanie władzy rodzicielskiej nad wspólną małoletnią córką Nicole.

W 1988 r. Stanisław P. wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a pozwana dołączyła do niego po roku. Po powrocie do Polski w 2003 r. podjęli działalność gospodarczą; prowadzili restaurację, centrum rozrywkowe i hotel, mieli dwa domy, a w 2004 r. Stanisław P. wybudował trzeci dom. Od tego czasu między stronami nastąpiło znaczne rozluźnienie więzi Stanisław P. utrzymywał stosunki z inną kobietą, która zaszła z nim w ciążę. Pozwana dowiedziała się o tym w grudniu 2004 r., a w dniu 7 stycznia 2005 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, zabierając córkę Nicole. Zamieszkała w domu Janusza G., nie informując powoda o nowym adresie. U Janusza G. zaciągnęła pożyczkę, najpierw w kwocie 300 000 dolarów amerykańskich, później kwota ta uległa zwiększeniu. Zadłużenie to zostało częściowo spłacone ze środków pochodzących ze sprzedaży domu w Stanach Zjednoczonych. Małżonkowie mieli wspólne konta bankowe. Mąż dokonywał niektórych przelewów samodzielnie. W dniu 18 marca 2003 r. bez udziału pozwanej sprzedał dom w Australii, a w dniu 12 czerwca 2004 r. dom w Stanach Zjednoczonych. Część pieniędzy ze sprzedaży przeznaczył na zakup innych nieruchomości. W dniu 13 września 2006 r. zbył nieruchomość położoną w K. przy ulicy B. nr 45, a w dniu 29 września 2006 - nieruchomość przy ulicy B. nr 43. Obie nieruchomości zostały zbyte bez zgody pozwanej. W trakcie trwania małżeństwa powód wywiózł ze Stanów Zjednoczonych do Polski wiele ruchomości, a pozwana z Polski do Stanów Zjednoczonych kilka samochodów osobowych. Między stronami toczą się procesy w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Australii. Dotyczą głównie majątku dorobkowego stron oraz spraw związanych z zarządem wspólnym majątkiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp