Wyrok SN z dnia 24 października 2007 r., sygn. IV CSK 203/07
1. Bezpodstawne uzyskanie korzyści, których mowa w art. 296 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) nie stanowi bezpodstawnego wzbogacenia w rozumieniu art. 405 i nast. k.c.
2. Do roszczenia przewidzianego w art. 296 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) o zwrot bezpodstawnie uzyskanych korzyści może mieć zastosowanie w drodze analogii art. 322 k.p.c.
Sędzia SN Kazimierz Zawada (przewodniczący)
Sędzia SN Antoni Górski
Sędzia SN Iwona Koper (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa "P.W.T." S.A. w G. przeciwko "R.P.", spółce z o.o. w W. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie powodowej Tatiany K.-J. o zakazanie naruszania prawa do znaku towarowego i o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 24 października 2007 r. skargi kasacyjnej interwenienta ubocznego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 7 listopada 2006 r.
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowe "P.W.T." S.A. w G. domagało się zakazania pozwanemu "R.P.", spółce z o.o. w W. korzystania z oznaczenia "V." i jakichkolwiek oznaczeń podobnych oraz naruszania prawa z rejestracji tego znaku przez zaniechanie działań naruszających prawo z rejestracji, usunięcia skutków naruszenia, a także naprawienia szkody w wysokości 800 000 zł.
Sąd Okręgowy w Toruniu wyrokiem częściowym z dnia 10 marca 2003 r. nakazał pozwanemu zaprzestania korzystania z oznaczenia "V." i jakichkolwiek oznaczeń podobnych, a w konsekwencji naruszania prawa do znaku towarowego "V." przez zaniechanie opatrywania tym znakiem „skwerów handlowych” oraz innych budowli i urządzeń, dokumentacji handlowej, wprowadzania do obrotu towarów oznaczonych tym znakiem, albo posługiwania się nim w środkach masowego przekazu w celu reklamy, bądź publikacji materiałów prasowych, usunięcia znaku towarowego ze wszystkich „skwerów handlowych” i innych budowli, urządzeń, towarów i dokumentacji handlowej, będącej w jego dyspozycji. Ponadto nakazał pozwanemu opublikowanie na jego koszt w trzech dziennikach, oświadczenia stwierdzającego, że pozwany prowadzący osiedlowe centra usługowo-handlowe pod nazwą „V. skwer handlowy”, w okresie od września 2000 r. bezprawnie stosował do oznaczenia tych obiektów oraz ich intensywnej reklamy znak towarowy "V.", naruszając tym prawa wyłączne powoda, oraz przeproszenie powoda, jak również wprowadzoną w błąd klientelę, wraz z zapewnieniem, że takie działania nie będą miały miejsca w przyszłości. Upoważnił powoda, w razie niewykonania przez pozwanego czynności polegających na zamieszczeniu ogłoszeń, do wykonania tej czynności na koszt pozwanego oraz zobowiązał pozwanego do zwrotu powodowi poniesionych z tego tytułu kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty