17.05.2007 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 17 maja 2007 r., sygn. III CK 9/06

Przewidziana w art. 984 § 1 zdanie pierwsze k.p.c. możliwość przejęcia nieruchomości po drugiej licytacji dotyczy także odpowiednio egzekucji ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

 

Sędzia SN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Iwona Koper

Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku wierzycieli Aleksandra B., "B.P.K.P.L.", sp. z o.o. w T. (...) przeciwko dłużnikom Grażynie L. i Wiesławowi L. o egzekucję z nieruchomości, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 maja 2007 r., kasacji dłużników od postanowienia Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 30 listopada 2004 r.

oddalił kasację i zasądził od dłużników solidarnie na rzecz wierzyciela "B.P.K.P.L.", sp. z o.o. w T. kwotę 900 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

Uzasadnienie

W toku egzekucji z przysługującego dłużnikom Grażynie i Wiesławowi małżonkom L. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego odbyła się w dniu 20 czerwca 2001 r. pierwsza licytacja, która z powodu braku nabywców nie doszła do skutku, nikt też nie zgłosił wniosku o przejęcie tego prawa. Również w czasie drugiej licytacji w dniu 15 listopada 2001 r. prawo to nie zostało zbyte. Przed upływem tygodnia po odbyciu drugiej licytacji wierzyciel egzekwujący - "B.P.K.P.L.", sp. z o.o. w T. - złożył wniosek o przejęcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu za dwie trzecie sumy oszacowania. Postanowieniem z dnia 7 lutego 2002 r. Sąd Rejonowy oddalił wniosek uznając, że art. 984 k.p.c. regulujący możliwość przejęcia nieruchomości na własność po drugiej licytacji nie dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym i możliwość jego przejęcia dopuszcza tylko art. 982 § 2 k.p.c., po pierwszej licytacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty