Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 26 stycznia 2006 r. sygn. III PZP 1/05
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Walerian Sanetra (przewodniczący)
SSN Krystyna Bednarczyk
SSN Teresa Flemming-Kulesza
SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca, uzasadnienie)
SSN Jerzy Kwaśniewski
SSN Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
Protokolant Agnieszka Płachta
z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn
w sprawie z powództwa Henryka D.
przeciwko Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej w P.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 stycznia 2006 r.,
przedstawionego przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2005 r., sygn. akt III PK 53/05, następującego zagadnienia prawnego:
„czy funkcjonariusz Straży Granicznej może żądać odsetek za czas opóźnienia w wypłacie uposażenia?”
podjął uchwałę:
Funkcjonariusz Straży Granicznej może żądać odsetek za czas opóźnienia w wypłacie uposażenia (art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w związku z art. 481 § 1 k.c.).
Uzasadnienia
Postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2005 r. Sąd Najwyższy, na podstawie art. 39314 § 1 k.p.c. przedstawił do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienie prawne: „czy funkcjonariusz Służby Granicznej może żądać odsetek za czas opóźnienia w wypłacie uposażenia?”.
Powyższe zagadnienie prawne powstało przy rozpoznawaniu kasacji pozwanego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w P. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rz. z dnia 8 grudnia 2004 r., którym Sąd ten oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w K. Ośrodka Zamiejscowego w P. z dnia 7 lipca 2004 r. utrzymującego w mocy nakaz zapłaty tego Sądu z dnia 18 grudnia 2003 r. co do kwoty 51.278,38 zł (w pozostałej części tj. co do kwoty 56.43 zł uchylił nakaz zapłaty i oddalił powództwo), którym to nakazem strona pozwana została zobowiązana do zapłaty powodowi Henrykowi D., funkcjonariuszowi Straży Granicznej odsetek od uposażenia przysługującego w okresie od 1 lutego 1997 r. do 31 października 2000 r. Uposażenie przyznano powodowi w wyniku ostatecznego uznania przez organy odwoławcze (Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Naczelny Sąd Administracyjny), iż rozwiązanie z powodem stosunku służbowego nie powinno nastąpić z dniem 21 stycznia 1997 r., lecz z dniem 31 października 2000 r. Jednakże w decyzji Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z dnia 31 marca 2003 r., wydanej w następstwie orzeczenia kasacyjnego Naczelnego Sądu Administracyjnego przyznającej powodowi uposażenie za okres od 1 listopada 1997 r. do 31 grudnia 1999 r., odmówiono mu zapłaty odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie uposażenia. Komendant Główny Straży Granicznej w postępowaniu odwoławczym decyzją z dnia 4 czerwca 2003 r. uchylił w tej części wyżej wymienioną decyzję i postępowanie umorzył stwierdzając, że nieterminowa wypłata uposażenia jest zdarzeniem o charakterze cywilnoprawnym i do rozpatrzenia sprawy o roszczenia z tytułu nieterminowej wypłaty uposażenia właściwy jest sąd powszechny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty