Wyrok SN z dnia 9 lutego 2006 r., sygn. II PK 160/05
Przewidziana w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. „dbałość pracownika o dobro zakładu" to dbałość o zakład pracy rozumiany przedmiotowo jako jednostka organizacyjna będąca miejscem pracy.
Nie można przyjmować, że w każdym przypadku podejmowania przez zatrudnionego pracownika działalności gospodarczej o zbliżonym, a nawet tożsamym charakterze z działalnością pracodawcy, dochodzi do naruszenia obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy, np. w sytuacji tożsamości przedmiotu działalności, ale różnych adresatów wytworzonych produktów lub świadczonych usług.
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar, Sędziowie SN: Beata Gudowska, Herbert Szurgacz (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 lutego 2006 r. sprawy z powództwa Jacka M., Danuty M. przeciwko Mariuszowi S. o zapłatę, na skutek skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 10 lutego 2005 r. [...]
u c h y l i ł zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Jacka M. i Danuty M. przeciwko Mariuszowi S., wyrokiem z dnia 10 lutego 2005 r. [...] zmienił wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 13 października 2004 r. [...] w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 43.301,29 zł, tytułem odszkodowania za wyrządzoną im szkodę wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 23 grudnia 2002 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty