05.07.2006 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2006 r., sygn. III PK 34/06

Obowiązek pracodawcy wynikający z art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.) jest ograniczony do zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej, natomiast nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

Zgłoszenie zamiaru powrotu do pracy przez pracownika zawiadomio­nego o planowanym naborze na stanowiska pracy w tej samej grupie zawodo­wej po terminie wyznaczonym przez pracodawcę oraz w momencie, gdy nie dysponuje on już wolnymi miejscami pracy, zwalnia pracodawcę z obowiązku jego zatrudnienia na podstawie art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r.; obo­wiązek ten może ponownie powstać, gdy zwolni się miejsce pracy w tej samej grupie zawodowej, a nie upłynął jeszcze termin określony w tym przepisie. 

 

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski, Sędziowie: SN Jerzy Kwaśniewski, SA Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 lipca 2006 r. sprawy z powództwa Anny G., Danuty S. i Grażyny K. przeciwko Telekomu­nikacji Polskiej SA w W. o nawiązanie stosunku pracy, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecz­nych w Radomiu z dnia 22 grudnia 2005 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Są­dowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu do ponownego rozpoznania, po­zostawiając temu sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu wyrokiem z dnia 25 maja 2005 r. zobowiązał pozwaną Telekomunikację Polską SA w W. do na­wiązania stosunków pracy z powódkami Danutą S., Elżbietą K. i Anną G. na warun­kach pracy i płacy sprzed dnia rozwiązania z nimi stosunków pracy, w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódki były długoletnimi pracownicami strony pozwanej, zatrudnionymi ostatnio na stanowiskach telefonistek. Zawarte z nimi umowy o pracę zostały wypowiedziane przez pracodawcę w związku z likwida­cją Obszaru do Spraw Usług Operatora w Telekomunikacji Polskiej SA Obszaru Te­lekomunikacyjnego w R. Z Grażyną K. stosunek pracy został rozwiązany z dniem 30 listopada 2002 r., zaś z pozostałymi dwiema powódkami - z dniem 31 grudnia 2002 r. Kolejne reorganizacje Telekomunikacji Polskiej SA doprowadziły do tego, że od 13 października 2003 r. zaczęła funkcjonować w R. struktura CRM (Zarządzanie Relacji z Klientami), w związku z czym już w sierpniu 2003 r. Obszar Telekomunikacji Pol­skiej SA w R. poinformował pisemnie byłych pracowników, w tym powódki, że TP SA rozpoczyna nabór zewnętrzny pracowników na nowo utworzone stanowiska pracy do struktur CRM w Pionie Kontaktów z Klientami. Wszystkie powódki wyraziły wolę na­wiązania stosunków pracy z byłym pracodawcą, przy czym Grażyna K. stosowne pismo złożyła 26 sierpnia 2003 r., Anna G. - 30 grudnia 2003 r., zaś Danuta S. - 31 grudnia 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty