Wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. II PK 245/05
Sąd nie ma obowiązku zasądzenia zadośćuczynienia na podstawie art. 448 k.c. w każdym przypadku naruszenia dóbr osobistych. Przy stosowaniu tego przepisu sąd bierze pod uwagę całokształt okoliczności faktycznych, w tym winę sprawcy naruszenia dóbr osobistych i jej stopień oraz rodzaj naruszonego dobra.
Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca), Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Zbigniew Myszka.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 kwietnia 2006 r. sprawy z powództwa Ogólnopolskiego Akademickiego Związku Zawodowego w Warszawie, Jacka B., Weroniki F., Aleksandra P. przeciwko Politechnice W. w W.
o naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienie, na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 10 marca 2005 r. [...]
o d d a l i ł skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Ogólnopolski Akademicki Związek Zawodowy, działający na rzecz pracowników Jacka B., Weroniki F. i Aleksandra P., pozwem skierowanym przeciwko Politechnice W. wniósł o: 1) zobowiązanie strony pozwanej do złożenia pisemnego oświadczenia następującej treści: „przepraszam Pana Jacka B., Panią Weronikę F. i Pana Aleksandra P. za naruszenie ich praw i wolności związkowych polegające na rozpowszechnianiu pismem z dnia 6.XI.2002 r. [...] nieprawdziwego stwierdzenia, że osoby te przestały pełnić dotychczasowe funkcje w komisji zakładowej NSZZ Solidarność 80 przy Politechnice W. i utraciły legitymację do podejmowania jakichkolwiek działań wynikających ze statusu organizacji związkowej” i opublikowania go w czasopiśmie P. oraz ogłoszenia na posiedzeniu senatu strony pozwanej; 2) zasądzenie od strony pozwanej na rzecz każdego z wymienionych pracowników zadośćuczynienia pieniężnego w kwocie12.000 zł. W uzasadnieniu pozwu wskazano, iż pismem z dnia 6 listopada 2002 r. pozwana naruszyła dobra osobiste pracowników rozpowszechniając nieprawdziwe i bezprawne informacje o zaprzestaniu pełnienia funkcji związkowych, bez uprzedniej weryfikacji prawdziwości informacji otrzymanych z Zarządu Regionu NSZZ Solidarność 80. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów procesu, przecząc by naruszyła dobra osobiste pracowników. Wskazała, iż uzyskała wiarygodne informacje z D. Zarządu Regionu Solidarności 80 o skreśleniu z rejestru struktur zakładowych komisji zakładowej przy Politechnice W. z powodu niepłacenia składek, o czym spornym pismem powiadomiła organy i jednostki tej uczelni, które w swej działalności winny uwzględniać istnienie zakładowych organizacji związkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty