Wyrok SN z dnia 23 marca 2006 r. sygn. IV CK 410/05
Po otwarciu postępowania układowego niedopuszczalne jest wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika, chociażby wniosek o wpis został złożony przed otwarciem postępowania układowego.
Sędzia SN Henryk Pietrzkowski (przewodniczący)
Sędzia SN Antoni Górski (sprawozdawca)
Sędzia SA Krzysztof Strzelczyk
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Jana K. i Janiny K. przeciwko Dorocie K. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 marca 2006 r. Kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 14 stycznia 2005 r.
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Słupsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie Jan K. i Janina K. domagali się wykreślenia hipoteki przymusowej obciążającej ich nieruchomość, wpisanej w dziale IV księgi wieczystej (...) pod pozycją 10 w kwocie 70 819,25 zł na rzecz pozwanej Doroty K. Twierdzili, że wpisanie tej hipoteki w dniu 19 kwietnia 2003 r. było w świetle art. 29 § 2 rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz.U. Nr 93, poz. 836 ze zm. - dalej: "Pr.p.ukł.") niedopuszczalne, gdyż w dniu 4 marca 2003 r. nastąpiło otwarcie wobec nich postępowania układowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty