Postanowienie SN z dnia 1 marca 2005 r. sygn. III KK 208/04
Dla przyjęcia współsprawstwa (art. 18 § 1 k.k.) nie jest konieczne, aby każda osoba działająca w porozumieniu realizowała osobiście znamiona czynu zabronionego, gdyż wystarczy, że osoba taka działa w ramach uzgodnionego podziału ról, umożliwiając innemu sprawcy wykonanie czynu.
Przewodniczący: sędzia SN J. Skwierawski.
Sędziowie SN: A. Deptuła (sprawozdawca), D. Rysińska, F. Tarnowski, A. Tomczyk.
Prokurator Prokuratury Krajowej: A. Pogorzelski.
Sąd Najwyższy w sprawie Marka Ż., Roberta G. i Marty W., skazanych z art. 148 § 2 i 4 k.k. i innych, po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 1 marca 2005 r., kasacji, wniesionych przez obrońców skazanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w G. z dnia 18 grudnia 2003 r., zmieniającego wyrok Sądu Okręgowego w G. z dnia 18 lutego 2003 r.,
oddalił wszystkie kasacje, z tym, że kasację obrońcy Marka Ż. jako oczywiście bezzasadną (...).
Z uzasadnienia
Sąd Okręgowy w G. po rozpoznaniu sprawy Marka Ż., Roberta G. i Marty W. oskarżonych o to, że:
Marek Ż. i Robert G. w dniu 3 października 2000 r., działając wspólnie i w porozumieniu, w bezpośrednim zamiarze zabójstwa i zaboru, oddali dwa strzały z pistoletu „ME 9” model do Janusza K, podcięli mu szyję nożem... w wyniku czego nastąpił zgon, a następnie zabrali w celu przywłaszczenia samochód marki „Opel Kadett” wartości 14 000 zł, oraz saszetkę zawierającą 7000 DM i dokumenty w postaci dowodu osobistego, paszportu, dwóch praw jazdy i innych..., a ponadto:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty