Uchwała SN z dnia 26 października 2005 r. sygn. III BZP 1/05
Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza (sprawozdawca, uzasadnienie), Józef lwulski, Antoni Górski, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Zbigniew Kwaśniewski, Kazimierz Zawada
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 26 października 2005 r. sprawy z powództwa Krystyny O. i Iwony O. spadkobierców ustawowych Marka O. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Biuru Terenowemu w Ł. o zapłatę, na skutek zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 7 czerwca 2005 r. sygn. akt III BPZ 1/05:
„1. Czy przepisy o skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia mają zastosowanie do orzeczeń, które uprawomocniły się przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 13, poz. 98),
2. Czy spadkobiercy ustawowi pracownika, który zmarł po wydaniu prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji, są legitymowani do wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia ?”
podjął uchwałę:
1. Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 4241 k.p.c.) przysługuje od orzeczeń, które stały się prawomocne od 1 września 2004 r.
2. Spadkobierca strony, która zmarła po uprawomocnieniu się wyroku wydanego w jej sprawie, jest legitymowany do wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
i nadał uchwale moc zasady prawnej.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Rzeszowie postanowieniem z 10 marca 2005 r. odrzucił skargę wniesioną przez Krystynę O. i Iwonę O. - spadkobierczynie Marka O. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 27 lutego 2003 r. [...]. Zdaniem Sądu Okręgowego, przepisy regulujące instytucję skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń mają zastosowanie do orzeczeń, które uprawomocnią się po wejściu w życie wprowadzającej je ustawy czyli ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 13, poz. 98). Krystyna O. i Iwona O. wniosły zażalenie na to postanowienie. Podniosły, że w chwili wejścia w życie tej ustawy nie upłynęły dwa lata od uprawomocnienia orzeczenia, od którego wniosły skargę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty