16.08.2005 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 sierpnia 2005 r. sygn. I PK 32/05

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie wyboru nie przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy (art. 81 § 1 w związku z art. 80 k.p.) za okres odsunięcia od świadczenia pracy, wskutek postanowienia prokuratora o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych (art. 276 k.p.k.).

Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn

Sędziowie SN: Józef Iwulski (sprawozdawca), Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2005 r. sprawy z powództwa Henryka K. przeciwko Urzędowi Gminy P. o zapłatę wynagrodzenia, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 29 listopada 2004 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 marca 2004 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Busku Zdroju oddalił powództwo Henryka K. przeciwko Urzędowi Gminy P. o zapłatę wynagrodzenia za pracę. Sąd Rejonowy ustalił, że powód pracował na stanowisku Wójta Gminy P. od 3 listopada 1998 r., w tym od dnia 10 listopada na podstawie wyboru w wyborach bezpośrednich. Prawomocnym postanowieniem z dnia 4 kwietnia 2003 r. prokurator Prokuratury Rejonowej w B.Z. zastosował wobec powoda środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych Wójta Gminy P. W okresie zawieszenia w czynnościach powód nie świadczył pracy. Po uchyleniu tego środka zapobiegawczego postanowieniem z dnia 8 stycznia 2004 r., powód od dnia 16 stycznia 2004 r. powrócił do pracy na stanowisku Wójta Gminy P. Od 29 października 2003 r. do 15 stycznia 2004 r. powód nie pracował i nie otrzymywał żadnych świadczeń ze stosunku pracy. Sąd Rejonowy uznał, że zgodnie z art. 80 k.p., wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną i przepis ten dotyczy wszystkich stosunków pracy, w tym także powstałych na podstawie wyboru. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. Takiego szczególnego przepisu powód nie wskazał i nie ma go w przepisach prawa pracy. Nie są nimi art. 8 i 9 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 ze zm.) w związku z art. 11 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.). Pierwszy z nich dotyczy wyłącznie pracowników mianowanych, drugi zaś jest wyjątkiem, który nie może być interpretowany rozszerzająco i z tego względu nie może mieć zastosowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty