Wyrok SN z dnia 11 października 2005 r. sygn. I UK 57/05
Zawarcie umowy o pracę nie stwarza podstawy do przyznania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeżeli strony zakładały, że świadczenie pracy jest niepotrzebne a pracodawca nie będzie płacić wynagrodzenia za pracę.
Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Barbara Wagner, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2005 r. sprawy z odwołania Justyny W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w O.W. z udziałem zainteresowanego Syndyka Masy Upadłości „T” Spółki z o.o. w K. o podleganie ubezpieczeniu społecznemu pracowników, na skutek kasacji ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 23 listopada 2004 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 1 kwietnia 2003 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w O.W. stwierdził, że Justyna W. nie podlegała w okresie od 1 października do 23 listopada 2002 r. ubezpieczeniu społecznemu pracowników. Umowę o pracę z dnia 1 października 2002 r. z PPCh „A.” Spółka z o.o. uznano za pozorną gdyż jej celem było jedynie zapewnienie świadczeń z ubezpieczenia społecznego należnych pracownikom, chociaż już 8 października 2002 r. ogłoszona została upadłość „pozornego” pracodawcy. Od tej decyzji Justyna W. odwołała się do Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu wnosząc o jej zmianę przez ustalenie, że w spornym okresie podlegała ubezpieczeniu społecznemu pracowników. Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 29 października 2003 r. oddalił odwołanie wnioskodawczyni. Podstawę wyroku stanowiły następujące zasadnicze ustalenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty