16.12.2005 Obrót gospodarczy

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Uchwała SN z dnia 16 grudnia 2005 r. sygn. III CZP 115/05

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Zbigniew Kwaśniewski

Protokolant Iwona Budzik

w sprawie z wniosku wierzyciela RR D E sp. z o.o. z siedzibą w K

przy uczestnictwie dłużnika Przedsiębiorstwa Eksportowo - Importowego T, Zakładu Pracy Chronionej sp. z o.o. z siedzibą w K

o świadczenie pieniężne,

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym

w dniu 16 grudnia 2005 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego

przez Sąd Okręgowy w Krakowie

postanowieniem z dnia 22 września 2005 r.,

"Czy w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 825 k.p.c. w sprawie egzekucyjnej wszczętej przed nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, dokonaną ustawą z dnia 18 września 2001 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2001 r. Nr 130 poz. 1452) komornikowi przysługuje uprawnienie do ściągania od dłużnika pozostałej części opłaty egzekucyjnej, o której mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji także wówczas, gdy w rzeczywistości nie wyegzekwował on żadnej kwoty?"

podjął uchwałę:

Komornikowi, który umorzył postępowanie egzekucyjne na podstawie art. 825 pkt. 1 k.p.c. wszczęte pod rządem przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. Nr 133, poz. 882 ze zm.), w jej pierwotnym brzmieniu, nie przysługuje uprawnienie do ściągnięcia od dłużnika pozostałej części opłaty, przewidzianej w art. 59 ust. 1 tej ustawy, jeżeli nie wyegzekwował żadnej kwoty.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie - rozpatrując zażalenia dłużnika - Przedsiębiorstwa Eksportowo - Importowego T Zakład Pracy Chronionej sp. z o. o. z siedzibą w K i wierzyciela - RR D E sp. z o.o. z siedzibą w K od postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie z dnia 17 lutego 2005 r., oddalającego skargę wierzyciela i dłużnika na postanowienie Komornika Sądowego, powziął istotne wątpliwości i w trybie art. 390 § 1 k.p.c. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne, sformułowane w sentencji swojego postanowienia z dnia 22 września 2005 r. Zagadnienie to powstało na tle następującego stanu faktycznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty