Postanowienie SN z dnia 3 czerwca 2004 r. sygn. V KK 37/04
Skutek czynu zabronionego określonego w art. 160 § 1 k.k. może urzeczywistniać się także w zwiększeniu stopnia narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, które wystąpiło już wcześniej, ale jeśli zarzuconym zachowaniem jest nieumyślne zaniechanie ciążącego na oskarżonym obowiązku zapobiegnięcia skutkowi, to warunkiem pociągnięcia oskarżonego do odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 160 § 2 i 3 k.k. jest obiektywne przypisanie mu takiego skutku. Będzie on spełniony wtedy, gdy zostanie dowiedzione, że pożądane zachowanie alternatywne, polegające na wykonaniu przez oskarżonego ciążącego na nim obowiązku, zapobiegłoby realnemu i znaczącemu wzrostowi stopnia tego narażenia.
Przewodniczący: sędzia SN H. Gradzik (sprawozdawca).
Sędziowie SN: S. Kosmal, L. Misiurkiewicz.
Prokurator Prokuratury Krajowej: B. Drozdowska.
Sąd Najwyższy w sprawie Katarzyny J., oskarżonej z art. 160 § 3 k.k., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 3 czerwca 2004 r., kasacji wniesionej przez pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego Kazimierza B. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 października 2003 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w W. z dnia 18 lutego 2003 r.,
oddalił kasację; (...)
Z uzasadnienia :
Prokurator Rejonowy w W. oskarżył Katarzynę J. o to, że w dniu 31 października 1996 r. w W., działając nieumyślnie jako lekarz Oddziału Wewnętrznego Szpitala Zakładu Karnego, z racji pełnionej funkcji mając obowiązek opieki nad pacjentem Romanem B., uzyskując około godz. 12 informację o prawdopodobnej przyczynie dolegliwości chorego - zatruciu glikolem i będąc, zgodnie z zasadami wiedzy lekarskiej, zobowiązaną do udzielenia mu pomocy medycznej, zaniechała: niezwłocznego wykonania badań równowagi kwasowo-zasadowej krwi w celu potwierdzenia postawionej diagnozy, podania środka detoksykacyjnego w postaci alkoholu etylowego oraz niezwłocznego przekazania pacjenta do specjalistycznej placówki służby zdrowia, ograniczając się do zlecenia długotrwałych badań krwi na obecność glikolu, przez co naraziła Romana B. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - tj. o czyn z art. 160 § 3 k.k. Po rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z dnia 18 lutego 2003 r. uniewinnił oskarżoną od popełnienia zarzuconego jej czynu. Wyrok ten zaskarżyli Prokurator Rejonowy i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Kazimierza B. (...) Po rozpoznaniu wniesionych apelacji Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 29 października 2003 r. utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego wniósł kasację od prawomocnego wyroku uniewinniającego oskarżoną. (...)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty