Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 2004 r. sygn. V KK 344/04
Przy określaniu, w trybie art. 611c § 1 k.p.k., kary podlegającej wykonaniu po przejęciu orzeczenia do wykonania - sąd związany jest górną granicą zagrożenia oznaczoną w przepisie określającym typ przestępstwa.
Przewodniczący: sędzia SN H. Gradzik (sprawozdawca).
Sędziowie SN: E. Gaberle, P. Hofmański.
Prokurator Prokuratury Krajowej: M. Staszak.
Sąd Najwyższy w sprawie Marcina P., w przedmiocie określenia kary podlegającej wykonaniu w dalszym ciągu w trybie art. 9 ust. 1 lit. a Konwencji o przekazywaniu osób skazanych sporządzonej w Strasburgu dnia 21 marca 1983 r., po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 8 grudnia 2004 r., kasacji wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich od postanowienia Sądu Okręgowego w P. z dnia 12 maja 2003 r.,
uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania.
UZASADNIENIE
Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego dla Miasta Landskrony w Królestwie Szwecji z dnia 8 stycznia 2002 r., zmienionym wyrokiem Sądu Apelacyjnego dla Skanii i Blekinge z dnia 27 marca 2002 r., Marcin P. skazany został za przestępstwo polegające na tym, że w okresie od dnia 17 marca do dnia 13 maja 2001 r., przy sześciu różnych okazjach, z Polski do Szwecji wspólnie z innymi osobami wwiózł 8 milionów sztuk papierosów, przy czym dawał niewłaściwe informacje w związku z ocleniem twierdząc, iż towarem są meble, nie wymieniając papierosów, przez co odebrał społeczeństwu cło lub opłatę w wysokości 13 127.749 koron szwedzkich tj. za ciężkie przestępstwo przeciwko przepisom celnym (§ 10 Ustawy o karze za przemyt towarów z 2000 r., poz. 1225) na karę 4 lat pozbawienia wolności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty