09.03.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 marca 2004 r. sygn. III SK 18/04

1. Umowa o usługi przesyłowe jest umową nazwaną, regulowaną „innymi przepisami” w rozumieniu art. 750 k.c. Przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.) wyznaczają zakres swobody kontraktowania tej umowy przed przepisami Kodeksu cywilnego.

2. „Koszty realizacji świadczenia” oraz „standardy jakościowe usługi” stanowią dwa usprawiedliwione, niedyskryminujące odbiorców, kryteria dyferencjacji stawek opłat za przesyłanie energii elektrycznej.

Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2004 r. sprawy z powództwa 1) Huty „Ł.” Spółki Akcyjnej w Ł. 2) G. Zakładu Energetycznego Spółki Akcyjnej w G. przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki o zawarcie umowy o świadczenie usług przesyłowych, na skutek kasacji Huty „Ł.” Spółki Akcyjnej w Ł. od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie-Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 8 stycznia 2003 r. [...]

1. oddaIił kasację;

2. zasądził od Huty „Ł.” SA w Ł. na rzecz pozwanego oraz G. Zakładu Energetycznego SA w G. kwotę po 3.600 zł (trzy tysiące sześćset) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) decyzją z dnia 24 lutego 2002 r. [...] na wniosek Huty „Ł.” SA orzekł, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 153 , poz. 1504 ze zm.), powoływanej dalej jako „ustawa”, zawarcie umowy o świadczenie usług przesyłowych pomiędzy Hutą„Ł.” i G. Zakładem Elektroenergetycznym SA z siedzibą w G. Obowiązek świadczenia przez Zakład Elektroenergetyczny usług przesyłowych wynika z art. 4 ust. 2 ustawy w związku z § 24 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 września 2000 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznej, obrotu energią elektryczną świadczenia usług przesyłowych, ruchu sieciowego i eksploatacji sieci oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców (Dz.U. Nr 85, poz. 957). Prezes URE włączył do treści umowy niesporne między stronami postanowienia i ustalił brzmienie postanowień spornych. Wysokość stawek opłat za dostawę energii ustalił stosownie do obowiązującej taryfy dla energii elektrycznej GZE SA. Uwzględniając istniejący między stronami spór na tle wykonania umowy z 2001 r. i wynikający stąd brak wzajemnego zaufania, w umowie pomieszczono warunki gwarantujące wykonanie przez strony głównych zobowiązań - Zakładu do nieprzerwanego dostarczania energii (poprzez nadanie decyzji klauzuli natychmiastowej wykonalności) oraz Huty do zapłaty za dostarczoną energię (poprzez system miesięcznych przedpłat z terminem opłacania faktury częściowej metodą dekadową).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty